Rootsis kahtlustatakse kümmekonda Islamiriigist naasnut sõja- ja inimsusevastastes kuritegudes

 (34)
Rootsis kahtlustatakse kümmekonda Islamiriigist naasnut sõja- ja inimsusevastastes kuritegudes
Foto: Stringer / REUTERS

Rootsist läks umbes 300 isikut Süüriasse ja Iraaki eesmärgiga liituda äärmusislamistliku terroriorganisatsiooniga Islamiriik. Rootsi Julgeolekupolitsei (Säpo) teatel on umbes pooled neist Rootsi naasnud. Nüüd on riigiprokuratuur alustanud kümnekonna naasnu kohta eeluurimise kahtlustatuna sõjakuritegudes ja kuritegudes inimsuse vastu.

Rahvusvahelist ja organiseerunud kuritegevust uuriv riigiprokuratuuri osakond on alustanud naasnute kohta kokku kümmekonda juurdlust, teatas Rootsi Raadio uudistetoimetus Ekot täna. Kahtlustatavad kuriteod on tõsised: muu hulgas sõjakuriteod ja kuriteod inimsuse vastu, vahendab Ilta-Sanomat.

„Ma olen enda arvates leidnud viiteid seotuse kohta Islamiriigiga. Seetõttu leian, et on põhjust kahtlustada kuritegusid,” ütles prokurör Thomas Ahlstrand.

Seotus Islamiriigiga võib Ahstrandi sõnul tähendada osalemist lahingutes, tsiviiltegevust, osalemist inimkaubanduses ja sellega võrreldavas tegevuses, mida on seal ette tulnud.

Eeluurimise alla võetud isikud on Rootsi Raadio teatel pärit Stockholmist, Malmöst, Göteborgist ja Bergslagenist. Kedagi ei ole eeluurimise ajaks vahi alla võetud.

Politsei on kohtunud ja vestelnud kõigi „kalifaadist” Rootsi naasnutega. Väga vähesed tunnistavad siiski kuritegusid ja kahtlustuste kohta on raske saada süüdimõistmiseni viia võivaid tõendeid.