Rootsis algatatakse andmelekke tõttu umbusaldusavaldus kolme ministri vastu


Rootsis algatatakse andmelekke tõttu umbusaldusavaldus kolme ministri vastu
Foto: TT NEWS AGENCY, REUTERS

Rootsi parempoolne opositsioon algatab andmelekke tõttu transpordiametist umbusaldusavalduse kolme ministri vastu. Umbusaldusavaldusel on head võimalused läbiminekuks, sest sellele on lubatud toetust ka teistest erakondadest.

„Rootsi julgeolek on ohtu sattunud,“ teatas Rootsi suurima opositsioonierakonna, moderaatide esimees Anna Kinberg Batra pressikonverentsil, vahendab Yle Uutiset.

Põhjuseks on suur andmeleke transpordiametist. Opositsioon algatab umbusaldusavalduse infrastruktuuriministri Anna Johanssoni, siseminister Anders Ygemani ja kaitseminister Peter Hultqvisti vastu.

Kõik nimetatud ministrid on sotsiaaldemokraadid.

Valitsust toetav vasakpartei ja opositsioonis olev parempopulistlik Rootsi Demokraadid on varem mõista andnud, et toetaksid umbusaldusavaldust.

Parempoolsete opositsioonierakondade esimehed, moderaatide Kinberg Batra, keskpartei Annie Lööf, liberaalide Jan Björklund ja kristlike demokraatide Ebba Bussch Thor teatasid umbusaldusavalduse algatamisest pressikonverentsil kolmapäeva hommikul.

Rootsi transpordiamet (Transportstyrelsen) ostis juhilubade ja sõidukite registri pidamise sisse tehnoloogiafirmalt IBM Tšehhist. Tšehhi IT-tehnikutel on olnud ligipääs registritele, kuigi nende taustu ei ole kontrollitud.