Rootsi valitsus otsustab kohustusliku ajateenistuse taastamise

 (11)
Rootsi valitsus otsustab kohustusliku ajateenistuse taastamise
Foto: Francis Dean/REX/Vida Press

Rootsi valitsus otsustab neljapäeval taastada kohustusliku ajateenistuse, mis kaotati 2010. aastal, teatab Rootsi televisiooni uudisteportaal SVT Nyheter. Põhjuseks on julgeolekupoliitilise olukorra halvenemine Rootsi lähinaabruses ja see, et kaitseväel ei ole õnnestunud värvata piisavalt vabatahtlikke.

„Et meil oleks täielikud ja väljaõppinud lahingüksused, tuleb vabatahtlikku süsteemi täiendada ajateenistusega,“ ütles Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist SVT Nyheterile.

Valitsuse otsus tähendab, et kõik aastatel 1999 ja 2000 sündinud mehed ja naised saavad lähiajal informatsiooni selle kohta, mida taastatud totaalkaitsekohustus tähendab.

Rootsi kaitseväele on antud ülesanne planeerida vähemalt 4000 ajateenija baasväljaõppe läbimine aastatel 2018 ja 2019.

Kohustus end registreerida hakkab kehtima 2017. aasta 1. juulist ja kohustus läbida ajateenija baasväljaõpe 2018. aasta 1. jaanuarist.

Registreerimisele kutsutakse kokku 13 000 inimest, kelle hulgas on nii vabatahtlikud kui ka teenistuskohuslased. Pärast registreerimist valitakse välja umbes 4000, kes läbivad ajateenija baasväljaõppe.

Kui rahvusvaheline olukord peaks veelgi halvenema, võidakse ajateenistusse võetavate teenistuskohuslaste arvu suurendada.

Kaitseminister Hultqvisti sõnul maksab ajateenijate arvu suurendamine tuhande võrra 600 miljonit krooni (63 miljonit eurot).