Rootsi kuningas kutsus vastutustundlikkusele ja isetusele, enne seda oli peaminister hoiatanud tuhandete surmade eest

 (12)
Rootsi kuningas kutsus vastutustundlikkusele ja isetusele, enne seda oli peaminister hoiatanud tuhandete surmade eest
Foto: Jonathan Nackstrand, AFP

Rootsi ja kogu maailm on Covid-19 haardes ning nüüd peame me tegutsema vastutustundlikult ja isetult. See on meie kõigi kohus oma maa ees, ütles eilses telepöördumises Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf. Päev varem hoiatas peaminister Stefan Löfven tuhandete võimalike surmade eest.

Kuningas esines eile õhtul Sörmlandis asuvast Stenhammari lossist, kus ta on koos kuningannaga viibinud juba mõnda aega, vahendab SVT Nyheter.

„Alanud on tsiviilmobiliseerimine. Ma mõtlen peamiselt tervishoidu ja haigete ravi. Seal töötavad nüüd töötajad ja vabatahtlikud koos, et päästa nii palju elusid kui võimalik. See on suur ülesanne. See nõuab julgust. Ja see hakkab nõudma vastupidavust. Kõigile teile, kes te osalete selles tähtsas töös, tahaksin ma edastada oma sügava tänu,“ ütles kuningas.

Kuningas rääkis ka sellest, kuidas pandeemia annab löögi Rootsi ettevõtetele, töökohtadele ja kogu majandusele.

Carl XVI Gustaf tuletas veel meelde ohverdusi, mida tuleb teha lihavõtete ajal.

„Minu ja paljude jaoks meie maal on lihavõtted tähtis ja pikalt oodatud püha. See on aeg, kui meelsasti reisitakse ja veedetakse võib-olla aega lähedaste ja sõpradega. Paljud lähevad kirikusse. Aga osa sellest ei ole nende lihavõtete ajal võimalik. Sellega peame me leppima. Me peame järele mõtlema, olema valmis koju jääma,“ ütles kuningas. „See võib olla igav. Aga tuleb uusi lihavõtteid! Enamiku jaoks meist on kõigest hoolimata tegemist üsna väikeste ohverdustega. Eriti kui võrrelda ennast tõsiselt haigeks jäämise, sõbra või perekonnaliikme kaotamisega. Ma mõtlen täna eriti kõigi laste peale meie maal, kellel on oht kaotada vanavanemad. Ja kaotada see turvalisus ja kogemused, mida nemad võivad pakkuda.“

Seotud lood:

Seejärel kutsus Carl XVI Gustaf kõiki rootslasi käituma vastutustundlikult ja isetult.

„Meil on kõigil kohus oma maa ees. Igaühel meist. Kas ma mõtlesin oma kaasinimeste peale? Või seadsin ma ennast esikohale? Nende valikutega, mida me teeme täna, elame me pikka aega. Need mõjutavad paljusid,“ ütles kuningas.

Rootsi peaminister Stefan Löfven hoiatas nädalavahetusel kodanikke tuhandete surmajuhtumite eest ning 2300 arsti ja teadlast kritiseerisid riigi rahulikku lähenemist pandeemiale. Rootsis on baarid, koolid, restoranid, kontorid ja galeerid avatud ning koguneda võib kuni 50 inimest.

Arstid ja teadlased avaldasid avaliku kirja, milles kutsusid valitsust kurssi muutma. Mõned kutsusid Stockholmi isoleerima pärast 50 inimese surma Covid-19-sse ühes hooldekodus.

Löfven võttis laupäeval süngema tooni ja ütles intervjuus ajalehele Dagens Nyheter, et kuigi epideemia levik on olnud Rootsis aeglasem, ei tähenda see, et sureb vähem inimesi. „Meil saab olema rohkem tõsiselt raskeid inimesi, kes vajavad intensiivravi,“ ütles Löfven. „Me seisame silmitsi tuhandete surmadega. Me peame selleks valmistuma.“

Löfven püüdis pisendada erinevust Rootsi ja teiste riikide strateegia vahel, öeldes, et mõlema eesmärk on kergendada haiglate koormust sotsiaalse distantsi hoidmise abil.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!