Rootsi kirjanik täitis raha eest KGB ülesandeid

 (6)
Jan Guillou
Scanpix

Tuntud Rootsi kirjanikul ja ajakirjanikul Jan Guilloul olid 1960. aastatel viie aasta jooksul kontaktid Nõukogude luureteenistusega. Guillou väidab, et üritas paljastada KGB tegevust Rootsis.

Guillou KGB kontaktid paljastas ajaleht Expressen, mille valdusse sattusid Rootsi kaitsepolitsei Säpo dokumendid, vahendab The Local.

Dokumentides on juttu KGB agendist Jevgeni Gergelist, kes resideeris 1960. aastate lõpus Stockholmis.

Üks Guillou ajakirjanikust kolleeg andis omal ajal häiret Guillou ja Gergeli kontaktide kohta. Samuti räägitakse plaanist varastada USA saatkonnast Stockholmis sisemine telefoniraamat.

Guillou kinnitas, et kohtus Gergeliga esimest korda Stockholmi Nõukogude saatkonnas peetud vastuvõtul 1967. aastal.

„Me ei teinud kunagi midagi muud, kui rääkisime poliitikast,” ütles Guillou Expressenile.

Guillou lisas, et tema sidemed Gergeliga ei viinud kunagi mingite paljastusteni ning ta eitab Nõukogude Liidu kasuks spioneerimist.

Guillou tunnistab samas, et täitis KGB antud ülesandeid ja sai selle eest raha, kuid väidetavalt oli selle eesmärk uurida, kuidas KGB tol ajal Rootsis tegutses.

Guillou oli KGB-ga kontaktis kuni 1972. aastani, kuni hakkas kirjutama artikleid, mis paljastasid salajase Rootsi sõjaväeluureagentuuri Informationsbyråni olemasolu. Agentuur nuhkis poliitilistel põhjustel Rootsi kodanike järele. Hiljem pandi Guillou spionaaži eest Rootsi kardinate taha.