Rootsi asub vähendama sebrade arvu

 (47)
Sebra

Rootsi vallad on hakanud vähendama vöötradade arvu, sest uuringute järgi on tee ületamine sebra kaudu kaks korda ohtlikum kui mujalt üle tee minemine.

Ajalehe Dagens Nyheter andmetel on Kesk-Rootsis asuv Sollefteå linn otsustanud vähendada jalakäijatele mõeldud ülekäiguradade arvu 130-lt kümnele, vahendab PM Online.

“Jalakäijate ülekäigurajal on risk oluliselt suurem kui kohas, kus seda pole,” kinnitab probleemi uurinud professor Krister Huden Lundi ülikoolist ja väidab, et risk õnnetusse sattuda on enam kui kahekordne.

“Vöötrajal on risk suurem seetõttu, et jalakäija tunneb end turvaliselt. Aastate jooksul on tehtud palju propagandat vöötradade kasulikkuse suhtes ja räägitud, et tänavat tuleb ületada vaid mööda ülekäigurada. Ametivõimud on kinnistanud inimestel vale turvatunde.”

2000. aastal jõustus “sebraseadus”, mille järgi peab autojuht lubama üle tee jalakäija, kes on astumas vöötrajale. Seadus aga rootslaste hinnangul eriti hästi ei toimi. Surmajuhtumeid on vähem, ent väiksemate vigastuste ja otsasõitude hulk on suurenenud.