Rikkad riigid ostavad koroonavaktsiinid omale kokku ja jätavad vaesed ilma

 (85)
Rikkad riigid ostavad koroonavaktsiinid omale kokku ja jätavad vaesed ilma
Foto: DADO RUVIC, REUTERS

Heategevus- ja inimõigusorganisatsioone koondav People’s Vaccine Alliance hoiatab, et üheksa inimest kümnest kümnetes vaestes riikidest jääb järgmisel aastal koroonaviiruse vaktsiinist ilma, sest rikkad riigid on omale kokku ahnitsenud palju rohkem doose, kui neil vaja on.

Rikkad riigid, kus elab 14% maailma elanikkonnast, olid eelmise kuu seisuga kokku ostnud 53% kõige lootustandvamate vaktsiinide ülemaailmsest kogusest, teatas People’s Vaccine Alliance, mis koondab näiteks Oxfami, Amnesty Internationali ja Global Justice Now’d, vahendab Reuters.

Alliansi sõnul peaksid Covid-19 vaktsiinide kallal töötavad ravimifirmad oma tehnoloogiat ja intellektuaalset omandit Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) kaudu avalikult jagama, et saaks toota rohkem doose.

„Piisava hulga dooside kindlustamine ei tohiks olla riikide vaheline võitlus,” ütles People’s Vaccine Alliance’i nõuandja Mohga Kamal-Yanni Reutersile. „Nendel ülemaailmse pandeemia enneolematutel aegadel tuleb inimeste elud ja elatis seada ettepoole ravimifirmade kasumist.”

Seotud lood:

Samal ajal, kui Suurbritannias said riskigrupid eile esimese Pfizeri ja BioNTechi väljatöötatud vaktsiini süsti, jäetakse enamik inimesi 67 madala ja madalama keskmise sissetulekuga riigis saatuse hooleks, märgib allianss.

Kolmest Covid-19 vaktsiinist, mille efektiivsusnäitajad on avaldatud, kahe, Moderna ja Pfizer/BioNTechi oma puhul on pea kõik saadaval olnud doosid rikaste riikide poolt ära ostetud, märgib allianss.

Kuigi AstraZeneca ja Oxfordi ülikool on lubanud 64% oma vaktsiini doosidest arengumaade inimestele, jõuab see järgmisel aastal maksimaalselt vaid 18 protsendini maailma rahvastikust.

Allianss kasutas teadusinformatsiooni ja analüütika ettevõtte Airfinity andmeid, et analüüsida tehinguid riikide ja kaheksa juhtiva vaktsiinikandidaadi tootja vahel, mille hulgas olid ka Hiina Sinovac ja Vene Sputnik V.

Euroopa Liit, USA, Suurbritannia, Kanada, Jaapan, Šveits, Austraalia, Hongkong, Macau, Uus-Meremaa, Iisrael ja Kuveit olid kokku ostnud 53% potentsiaalsetest doosidest ja näiteks Kanada oli omale ahnitsenud piisavalt vaktsiini, et vaktsineerida oma elanikkonda viis korda.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!