Putini endine nõunik Illarionov: Putin peab Balti riike „vene maailma“ kuuluvaiks

 (154)
Putini endine nõunik Illarionov: Putin peab Balti riike „vene maailma“ kuuluvaiks
Andrei IllarionovFoto: Š. Mažeika, Delfi.lt

Venemaa presidendi Vladimir Putini endine nõunik Andrei Illarionov ütles intervjuus Leedu Delfile, et Putin rakendab Balti riikide puhul „vene maailma“ ideoloogiat, mis on arenenud lähivälismaa kontseptsioonist.

„Lähivälismaa kontseptsioon on juba vananenud, uus versioon on „vene maailm“. Erinevus on selles, et lähivälismaa konventsiooni järgi tunnustab Venemaa Leedu, Läti ja Eesti õigust olemasolule iseseisvate riikidena, kuigi neid hinnatakse teisiti kui Poolat, Suurbritanniat või USA-d. Vene maailma kontseptsioon ei tunnusta isegi teie piiratud õigust olemasolule. See suhtumine on evolutsioneerunud,“ ütles Illarionov Leedu Delfile.

„See tähendab, et vene maailma kuuluvad territooriumid, kus elavad venelased või venekeelsed, aga ka inimesed, kes elasid varem Nõukogude Liidus või Vene impeeriumis või nende järeltulijad – nad kõik tuleb ühendada ühe krooni alla,“ ütles Illarionov.

Illarionov oli aastatel 2000-2005 Putini peamine majandusnõunik. Oma ametist lahkumist seletas ta hiljem sellega, et Venemaa lakkas olemast demokraatlik ja vaba maa.