Putin palus Pekingil kauplemisel dollarist loobuda

 (29)
Putin palus Pekingil kauplemisel dollarist loobuda
AFP/Scanpix

Venemaa ja Hiina Rahvavabariik peaksid etapiviisiliselt USA dollari kasutamisest loobuma ning kasutama omavahelistes arveldustes rahvuslikke valuutasid.

Sellise avalduse tegi täna Moskvas Vene peaminister Vladimir Putin kolmandal Vene-Hiina RV majandusfoorumil, teatab infoagentuur RIA Novosti.

Putini sõnul on olukord dollaril baseeruvas maailma majanduses, mis vaevleb kriisi käes, endiselt keeruline. „Arvan, et sellistes tingimustes peaksime mõtlema vastastikuses kaubavahetuses kasutatava maksesüsteemi täiustamist,“ märkis Vene peaminister.

Agentuur märgib, et Moskvasse on ka juba saabunud kohtumisele Putiniga Hiina RV riiginõukogu esimees Wen Jiabao, kes juhib hiinlaste valitsust. Analüütikud ennustavad, et 2008. aasta Moskva-Pekingi kahepoolne kaubavahetus ületab 50 miljardi dollari (629,5 miljardit krooni) piiri.

Vene president Dmitri Medevedev nimetas suvel 2008 dollarit „rahvusvaheliseks probleemiks“, kuna see oli aasta algusest alates suure languse läbi teinud.

Viimasel ajal on USA valuuta hakanud rubla suhtes järsult kasvama, mis sunnib Vene keskpanka kunstlikult rublat valuutade müümise abil tugevdama.