Punasele väljakule naasevad tankid

 (66)
Punane väljak, Venemaa, Moskva, võiduparaad
AP/Scanpix

Moskvalased ja linna külalised näevad esmakordselt pärast 17 aastat 9. mai võiduparaadil Punasel väljakul taas tanke ja muud sõjatehnikat.

Venemaa kaitseministeerium teatas, et otsus sõjatehnika kaasamise kohta 2008. aasta võiduparaadil võeti vastu 12. jaanuaril Moskva sõjaväeringkonna ülema Vladimir Bakini juures toimunud nõupidamisel. Ministeerium lisab, et võiduparaadist võtab osa kuus tuhat uues mundris sõjaväelast.

Interfaxi teatel näidatakse pealtvaatajatele ka mobiilseid raketikomplekse Topol-M (NATO klassifikatsioon SS-27), mis tulistavad välja strateegilise otstarbega ballistilisi pikamaa rakette ning võivad kanda tuumalõhkepead.

Viimati näidati Punasel väljakul sõjatehnikat Oktoobrirevolutsioonile pühendatud paraadil 1990. aasta 7. novembril. Aastatel 1991-1994 ei peetud Moskva Kremli ees ühtegi paraadi.

Alles 1995. aastal peeti esimene paraad, aga see toimus hoopis sõjaväelastele pühendatud memoriaalkompleksi territooriumil. Punase väljaku paraadide traditsioon taastati 1996. aastal, kuid ilma sõjatehnikata.