Prantsusmaal puhkes “islamiburgeri” tõttu skandaal

 (45)
Prantsusmaal puhkes “islamiburgeri” tõttu skandaal
Corbis/Scanpix

Põhja-Prantsuse linna Roubaix’ võimud otsustasid esitada Lille’i ringkonnakohtule kaebuse Quicki-nimelise kiirtoiduketi vastu, sest ettevõte kaotas oma menüüst toidud, mis ei vasta islami toitumistavadele. Linnapea sõnul on tegemist mittemoslemitest klientide diskrimineerimisega.

Linnapea Rene Vandierendonck kutsus ka üles kiirtoiduketti boikoteerima, vahendab BBC.

Quick otsustas kaheksas oma filiaalrestoranis minna üle halal-menüüle ehk menüüle, mis sobib islamiusu reeglitega. Näiteks asendati peekonihamburger suitsukalkunit sisaldava hamburgeriga. Kokku on Quickil 350 restorani üle kogu Prantsusmaa.

“Mind ei häiri see, et seal on halal-menüü,” selgitas Vandierendonck. “Kuid sellega, et peale halal-menüü muid valikuid polegi, on mindud juba liiga kaugele. Sellest on saanud diskrimineerimine.”

Toitlustusettevõte aga kinnitab, et tegemist on halal-menüüde turunduse ja teostatavuse testimisega. Firma esindaja sõnul on käive isegi suurenenud ning klientidelt nad kaebusi pole saanud.

Tegemist on järjekordse Prantsusmaa moslemikogukonda puudutava skandaaliga. Näiteks on hetkel parlamendis eelnõu, mis keelaks islamiusulistel naistel oma nägude looriga katmise. Prantsusmaal on rohkem kui viis miljonit islamiusulist ning selles vallas ollakse Euroopas esikohal.