Prantslased olid hämmeldunud. Venemaa polnud 1945. aastast ostnud välismaalt ühtegi sõjalaeva, veel vähem NATO riigilt. Millest taoline huvi?
Venemaa sõjandusekspert Aleksandr Goltsi sõnul oli asi Gruusia sõjas. Venemaa sõjaväe juhtkond käskis sõja alguses Musta mere laevastikul saata Gruusia rannikule merejalaväelaste dessant, aga kogu üritus võttis aega viis päeva ja merejalaväelased jõudsid kohale, kui lahing oli juba läbi. Sealt tuligi mõte osta selline laev nagu Mistral, mida Venemaa laevatehased ise ei suutnud toota.
Mistral on Prantsuse laevastiku juveel, mille omadused jäävad alla vaid lennukikandjale Charles- de-Gaulle. See suudab vedada 450 meest, 16 helikopterit, 70 soomukit, selles on juhtimiskeskus ja kõige moodsam elektroonika.
Et kaitsta venelasi Eestis
Venemaa sõjatööstuskompleks polnud esialgu konkurentidest huvitatud, aga peatselt mõisteti, et taoline laev võib anda teatud olukorras suure eelise, ütles Ruslan Puhhov, ühe Moskva relvastusele keskendunud mõttekoja juht. Nagu näiteks?
"Kujutage ette vägivaldset mässu Eesti venekeelse kogukonna vastu. Tänu Mistralile võiks meie laevastik mõne tunniga saata maale piisavalt mehi või helikoptereid venelaste kaitseks," ütles Puhhov.
Taoline stsenaarium sarnaneb Krimmi hõivamisele veebruaris. Puhhov oli nõus, et Mistrale oleks saanud ka selle jaoks kasutada. 2008. aasta lõpus, kui venelased tundsid esimest korda Mistrali vastu huvi, ei suutnud või ei tahtnud prantslased taolisi sõjakaid stsenaariume ette kujutada.
Hoolimata Gruusia sõjast otsustas Sarkozy alustada Venemaaga pingetelõdvendust, lausus Prantsusmaa tollane Euroopa asjade minister Pierre Lellouche. "Ta uskus, et tollane president Dmitri Medvedev on uus Gorbatšov," lausus Lellouche. Sarkozy lausus oma kaastöötajatele, et kavatseb "Venemaa tsiviliseerida", teha Venemaast oma sõber.