Poola välisminister ei mõista, miks tähistatakse võitu Teises maailmasõjas Moskvas

 (201)
Poola välisminister ei mõista, miks tähistatakse võitu Teises maailmasõjas Moskvas
Grzegorz SchetynaFoto: TOBIAS SCHWARZ, AFP

Poola välisminister Grzegorz Schetyna ütles, et ei mõista, miks tähistatakse võidupäeva pidevalt Moskvas, aga mitte näiteks Poolas Westerplattes.

„Miks oleme me nii kergesti harjunud sellega, et Moskva on koht, kus tähistatakse sõjategevuse lõppemist, mitte aga London või Berliin, mis oleks palju loomulikum?“ küsis Schetyna esmaspäeval raadiojaama RMF FM eetris. Schetyna sõnul oleks palju loomulikum tähistada võidupäeva seal, kus sõda algas, vahendab RIA Novosti.

Poola president Bronisław Komorowski kavatseb tähistada 70 aasta möödumist Teise maailmasõja lõpust, kutsudes Euroopa riigijuhid 8. mail üritustele Poolasse, Gdański lähedal asuvale Westerplatte poolsaarele, kus 1939. aasta 1. septembril Teine maailmasõda algas.

Kremli administratsiooni juht Sergei Ivanov rõhutas varem seda ettepanekut kommenteerides, et see tehti seetõttu, et võtta mitmete Euroopa riikide juhtidelt igasugune soov sõita 9. maiks Moskvasse. Ivanov väljendas hämmastust selle üle, et Poola tegi ettepaneku tähistada võitu Gdańskis, kus ei saavutatud mingeid sõjalisi võite.