Poola liidrid mõistsid marurahvuslaste käitumise riigipüha marsil hukka: Poolas pole kohta haigele natsionalismile

 (47)
Poola liidrid mõistsid marurahvuslaste käitumise riigipüha marsil hukka: Poolas pole kohta haigele natsionalismile
11. novembri marss VarssavisFoto: AFP

Poola president ja võimupartei liider kritiseerisid eile Poola iseseisvuspäeva tähistamisel kasutatud loosungeid ja kinnitasid, et antisemitism ja võõravaen ei kuulu rahvuslike väärtuste hulka.

Juudikogukonna esindajad palusid valitsusel hukka mõista marsil kasutatud loosungid nagu "Puhas veri, puhas meel", "Euroopa jääb valgeks või asustamata" ja "Palvetage moslemite holokausti eest." Laupäeval Varssavis toimunud marsil osales umbes 60 000 inimest.

"Meie riigis ei ole kohta ksenofoobiale," ütles president Andrzej Duda esmaspäeval tehtud avalduses. "Meie riigis ei ole kohta haigele natsionalismile, meie riigis pole kohta antisemitismile."

Veidi hiljem tegi samasuguse avalduse ka võimupartei Seaduse ja Õigluse partei (PiS) juht Jarosław Kaczyński, kelle sõnul oli osade meeleavaldajate kantud loosungid marginaalne, kuid jälestusväärne rämps. "Toimusid väga halvad intsidendid," ütles Kaczyński. "Poola traditsioon – see, mida meie esindame – ei ole kuidagi seotud antisemitismiga ega rassismiga, me oleme sellest äärmiselt kaugel."