Politsei: Soome luurekeskuse andmelekke asjas on kahtlustatav vähemalt Helsingin Sanomate ajakirjanik

 (5)
Politsei: Soome luurekeskuse andmelekke asjas on kahtlustatav vähemalt Helsingin Sanomate ajakirjanik
Foto: Eero Vabamägi

Soome kaitseväe signaalluurekeskuse tegevust puudutavat andmeleket ja sellest artikli avaldamist ajalehes Helsingin Sanomat käsitlevat juurdlust juhtiv kriminaalinspektor Markku Ranta-aho ütles, et eeluurimine püütakse läbi viia võimalikult kiiresti.

„Tegemist on kuriteonimetuselt tõsise asjaga,” ütles Ranta-aho Yle Uutistele.

Soome keskkriminaalpolitsei uurib asja julgeolekusaladuse paljastamise ja ametisaladusealase rikkumisena.

Ranta-aho hinnangul kestab eeluurimine mõne kuu.

Ranta-aho sõnul on kahtlustatavad vähemalt Helsingin Sanomate töötajad. Järgmisena kavatseb keskkriminaalpolitsei alustada kahtlustatavate ülekuulamist.

Politsei otsis juba pühapäeva õhtul läbi Helsingin Sanomate ajakirjaniku Laura Halmineni kodu. Konfiskeeriti arvuti, tahvelarvuti ja mälupulki.

Ranta-aho sõnul ei pidanud politsei enne kohtult kiireloomuliseks läbiotsimiseks luba küsima. Halminen võib aga sellega seoses kohtu poole pöörduda.

Praktikas tähendab see kaebust esimese astme kohtule, kus otsustatakse, kas läbiotsimiseks oli põhjust ja kas seda tehti seadust järgides. Kaebus tuleb esitada 30 ööpäeva jooksul pärast läbiotsimist.

Konfiskeeritud materjal on politsei valduses ja pitseeritud. Politsei ootab kõigepealt, kas läbiotsimine tuleb kohtus arutlusele. Alles seejärel kaalutakse konfiskeeritud materjali kasutamist ja pitserite avamist.

Seotud lood:

„Mingil hetkel uuritakse, mis materjali seal on ja mis on selline materjal, mida saab kasutada,” ütles Ranta-aho.

Ranta-aho teatas, et võimalikku läbiotsimist artikli teise autori kodus või Helsingin Sanomate toimetuses ei ole veel plaanis.