Poliitikavaatlejad: Läti president võib parlamendi laiali saata

 (16)
Poliitikavaatlejad: Läti president võib parlamendi laiali saata
Foto: Andres Putting

Läti president Valdis Zatlers teeb täna õhtul Läti televisioonis erakorralise pöördumise, kus ta räägib poliitilisest olukorrast Lätis, poliitikavaatlejate hinnangul saadab president parlamendi laiali.

Läti Seim tekitas nimelt neljapäeval avalikkuse ees skandaali, kui ei andnud luba otsida läbi parlamenti kuuluva erakonnaühenduse Hea Läti Eest liidri Ainārs Šlesersi elukoht, vahendavad ERR raadiouudised.

Korruptsioonitõrjebüroo töötajad alustasid kolmapäeval läbiotsimisi mitmes kohas, sealhulgas Riia vabasadamas, kus nad otsivad Ventspilsi linnapea Aivars Lembergsi ning seimisaadikute Andris Šķēle ja Ainārs Šlesersiga seotud dokumente. Kolme meest peetakse Läti oligarhideks.

Läti politoloogi Veiko Spolitise sõnul valitseb avalikkuses suur pahameel parlamendi käitumise pärast.

Juhul kui Zatlers peaks täna õhtul kell 21 ajaloolise otsuse tegema ja teatama, et saadab parlamendi laiali, siis peaks Spolitise sõnul kahe kuu jooksul Lätis toimuma rahvahääletus. "Juhul kui rahvahääletus ütleb, et nad on nõus presidendi otsusega, siis peavad toimuma uued valimised, ja parlament ongi lahti lastud. Kui rahvahääletusel enamus rahvast ütleb, et nad ei ole nõus presidendi otsusega, siis parlamendil on õigus omakorda president lahti lasta," rääkis Spolitis.