Poliitik: Soome peaks väed Afganistanist ära tooma

 (19)
Poliitik: Soome peaks väed Afganistanist ära tooma
AFP/Scanpix

Soome vasakliidu esimees Paavo Arhinmäki leiab, et Soome peaks oma rahuvalvajad Afganistanist ära tooma. Arhinmäki sõnul õigustab Soome NATO juhitud operatsioonist osavõtuga sõjategevust ning toetab korrumpeerunud valitsust ja sõjakurjategijaid.

„On kummaline, kui väidetakse, et Soome ei ole sõjas. Mis see siis on, kui tulistatakse ja satutakse tulevahetusse?” küsib Arhinmäki Helsingin Sanomate vahendusel.

Arhinmäki sõnul on Soome olnud sõjas juba pikka aega enne viimast vahejuhtumit, kui satuti mässulistega tulevahetusse, ja seda operatsiooni ei saa enam ammu nimetada rahuvalvamiseks.

Soome välisminister Alexander Stubb ja kaitseminister Jyri Häkämies on otsustavalt ümber lükanud väited, nagu oleks Soome muutunud Afganistanis üheks konflikti osapooleks. Näiteks välispoliitika instituudi uurija Charly Salonius-Pasternak väitis nii reedel Helsingin Sanomates.

Turu kaubanduskõrgkooli tuleviku uurimiskeskuse rahvusvaheliste suhete uurija Burkhard Auffermann nõustub Salonius-Pasternaki väitega.

„See, mis algas mitu aastat tagasi terrorismivastase operatsioonina ÜRO mandaadi alusel, on nüüdseks täiemahuline sõda,” ütleb Auffermann.