Põhja-Korea norib USAlt hüvitist

 (4)
Taepodong-1
Reuters/Scanpix

Põhja-Korea pakkus esmaspäeval välja “teedekaardi” oma tuumaprogrammi külmutamiseks või demonteerimiseks, kui USA ja teised riigid teataksid, mida nad vastutasuks pakuvad, teatas Lõuna-Korea uudisteagentuur Yonhap.

Ühendriigid lükkasid pakkumise tagasi, teatades, et Põhja-Korea peab esmalt tulema välja üksikasjalise tuumaprogrammi külmutamise kavaga, mis eelneks tuumaprogrammi likvideerimisele, teatas Yonhap.

Põhja- ja Lõuna-Korea, USA, Jaapan, Venemaa ja Hiina alustasid esmaspäeval töötasemel kõnelusi, kus valmistatakse ette Põhja-Korea tuumakõneluste kolmandat vooru.

Kõnelustel osalejad on hoiatanud väheste eduvõimaluste eest kõrgetasemelistel kõnelustel, mis toimuvad Pekingis kolmapäevast laupäevani.

“Pooled esitasid oma põhiseisukohad tuumadesarmeerimise ja külmutamise suhtes,” teatas Yonhap viitega Lõuna-Korea välisministeeriumi ametnikule Yang Seok-hwanile.

Põhja-Korea on nõudnud, et USA nõustuks “külmutamine kompensatsiooni eest”-ettepanekuga kui esimese etapi abinõuga vaidluse lõpetamiseks.