Poeg: Põhja-Korea hoiab kinni 85-aastast Korea sõja veterani USA-st

 (6)
Poeg: Põhja-Korea hoiab kinni 85-aastast Korea sõja veterani USA-st
Foto: Nicholas Wright, AP

Eelmisel kuul vahistati Põhja-Koreas 85-aastane ameeriklasest Korea sõja veteran, kes istus juba lennukis, et riigist lahkuda, teatas tema poeg kolmapäevak.

Merrill Newman oli 26. oktoobril Põhja-Koreast lahkumas, kui lennukisse sisenes vormiriietuses ametnik, küsis näha tema passi ja käskis stjuardessidel mees lennukist välja juhtida, teatas Jeffrey Newman Associated Pressi vahendusel.

„Minu isa väljus, kõndis koos stjuardessiga välja ja see on viimane kord, kui teda nähti,“ ütles Jeffrey Newman pressikonverentsil Californias.

Merrill Newman reisis koos sõbra Bob Hamrdlaga, kellel lubati lahkuda.

Hamrdla ütles, et see peab olema kohutav arusaamatus ja ta loodab, et põhjakorealased peavad seda humanitaarküsimuseks ja lubavad Newmanil perekonna juurde naasta niipea, kui võimalik.

USA riigidepartemang ei kinnitanud Newmani vahistamist ja Põhja-Korea riigimeedia pole seda kommenteerinud.

Jeffrey Newmani sõnul on tema isa pidev reisija ja on alati tahtnud Põhja-Koread külastada. Ta võttis isegi keeletunde, enne kui üheksapäevasele reisile läks.

„See on olnud tema eluaegne unistus,“ ütles Jeffrey Newman.

Merrill Newman veetis kolm aastat jalaväeohvitserina Korea sõjas, kuid poja sõnul ei rääkinud ta sellest kunagi.

Et USA-l puuduvad Põhja-Koreaga diplomaatilised suhted, aetakse asju Rootsi saatkonna kaudu.

Rootsi suursaadik andis Põhja-Korea välisministeeriumile üle ka Newmani südamerohud, kuid pole teada, kas ta need ka kätte sai.