Peterburi mereväeparaadil osaleb hukkunud tuumaallveelaeva Kursk sõsarlaev

 (96)
Tuumaallveelaevad Smolensk ja Voronež
Tuumaallveelaevad Smolensk ja VoronežFoto: Lev Fedoseyev, Lev Fedoseyev/TASS

Juuli lõpus toimuval tänavusel Peterburi mereväeparaadil osaleb tänavu NATO koodnimega Oscar-II klassi kuuluv ja aastal 2000 hukkunud tuumaallveelaeva Kursk sõsarlaev, vahendab väljaanne The Independent Barents Observer internetiajalehte Neva Today.

Vene mereväe Põhjalaevastikul on kolm Oscar-II klassi tuumaallveelaeva – Voronež, Smolensk ja Orel. Allveelaevade vanus on 26–29 aastat. Praegu ei ole teada, milline neist Peterburi mereväeparaadil osaleb.

Oscar-II klassi tuumaallveelaev võib kanda 24 tiibraketti ja energiaga varustab allveelaeva kokku kaks tuumareaktorit.

Möödunud aastal osales Peterburi mereväeparaadil NATO koodnimega Typhoon klassi praeguseks ainus tuumaallveelaev ja ühtlasi maailma suurim allveelaev Dmitri Donskoi, mis alustas oma teekonda Valgest merest. Allveelaev äratas suurt tähelepanu suuremas osas Skandinaavia meediast, kuna seilas kogu teekonna jooksul veepinnal.

Kokku osaleb Peterburi mereväeparaadil 40 alust, nende seas näiteks fregatt Admiral Makarov ja ristleja Marssal Ustinov.

Tuumaallveelaev Kursk hukkus 12. augustil 2000 ja viis endaga koos märga hauda 118 inimest. Allveelaev läks põhja pärast seda, kui pardal plahvatas üks torpeedodest. See omakorda viis tulekahju ja plahvatuseni, mis purustas allveelaeva kogu esiosa.