Peruus kadus neli eestlasest mägironijat, vaid üks jäi ellu

 (32)
Peruus kadus neli eestlasest mägironijat, vaid üks jäi ellu
Foto: Google Maps

Peruu linna Huaraze lähedal lumises mäestikus kadus pühapäeval neli välismaalast. Viimaste andmete kohaselt olid kõik neli eestlased ja üks neist leiti vaid elusana.

Viimaste teadete kohaselt leiti üles Annemai Märtson (33), kes vaevles mitme luumurru käes ning veepuuduses. Samal ajal leiti surnuna Tarmo (43), tema naine Jane (42) ning nendega koos olnud Allan (36).

Neli välismaalasest mägironijat olid kadunud lumises Tocllaraju mäe piirkonnas, mis asub Peruus Ancashi piirkonna pealinna Huaraze`se lähedal. Kohaliku meedia varasemate teadete kohaselt oli kadunud välismaalaste hulgas kaks eestlast. Hiljem selgus, et kõik neli olid eestlased.

Eesti välisministeeirumi pressiesindaja Mariann Sudakov kinnitas Delfile, et pühapäeva hommikul juhtus Peruus Huarazi linna lähistel mäestikus nelja Eesti mägironijaga õnnetus. "Praeguse info kohaselt on üks eestlastest leitud ning ta toimetati haiglasse ravile. Kohalikelt ametivõimudelt saadud ametliku info kohaselt otsitakse ülejäänud kolme eestlast, kuid arvestades õnnetuse asjaolusid on nende elusatena leidmise tõenäosus väga väike."

Välisministeerium suhtleb õnnetusse sattunud eestlaste lähedastega, lisas Sudakov. "Eesti saatkond Brasiilias, aukonsul Peruus ja välisministeerium on valmis neid igati nõustama ja abistama. Eesti saatkond Brasiilias ja aukonsul Peruus on pidevas ühenduses kohalike ametivõimude esindajatega."

Seotud lood:

Delfi andmetel olid hukkunud eestlased Jane, Tarmo ja Allan kogenud alpinistid, kes olid vallutanud maailma kõrgeimaid tippe. Oma Peruu-ekspeditsiooni kohta pidasid nad ka blogi, mille 7. juunil tehtud sissekanne on järgmine: "Vedisime end täna 5300m kõrgusele Tocclaraju nõlva alla. Ilm, mis eile oli jube külm ja tuuline, on täna imeline. Nagu kohalikud indiaanitargad ka ennustasid, sai 5.juuniga el ninjo võimutsemine läbi. Koaalal on plaan minna öösel kell 1 välja ja hiilida tipu suunas. Tocclaraju on sel aastal enda tipu otsa kasvatanud seenekübara. Tippu jõudmiseks tuleb kübara alt läbi hiilida 3 köiepikkust ja siis end kahe kirka abil üles upitada. Kas mul selleks seenelkäiguks kuraasi jätkub, selgub, kui ma kübarani jõuan. /---/"

Otsingugrupi juht Alfredo Quintana Figueroa ütles lehele El Comercio, et ilmselt kõndisid välismaalased üle jäise silla, mis murdus ja põhjustas laviini. Intsident juhtus 5900 meetri kõrgusel Tocllaraju mäe lähedal.

Õnnetus juhtus pühapäeval kella 6 ja 8 vahel hommikul.

Päästjad olid sündmuskohas kaevamas, kuid polnud kedagi teist veel leidnud lume alt. Figueroa rääkis meediale, et lume alla mattununa on ellujäämiseks vaid maksimaalselt ligi 30 minutit.

Hiljem teatasid otsingujuhid meediale, et kolm ülejäänud eestlast leiti kahjuks surnuna.

Ellujäänud naine evakueeriti Huaraze linna ja ta saab vajalikku ravi. Samuti üritatakse ära tuua hukkunute surnukehi.

Lumine Tocllaraju mägi asub Huascarani rahvuspargis ja selle nimi tuleb sõnadest "Tuqlla" ja "Rahu", mis tähendavad vastavalt "lõksu" ja "jääd".

Mäe kõrgus on 6032 meetrit merepinnast ja selle baaslaagrisse sõitmiseks kulub autoga kaks tundi ning sealt edasi mäest üles ronimiseks jalgsi viis tundi.

Kaart Tocllaraju rahvuspargi asukohast ja pilt mäest edast: