Pentagon sulges vastuolulise luurebüroo

 (1)
Pentagon
Reuters/Scanpix

Pentagon teatas esmaspäeval, et sulgeb oma vastuolulise luurebüroo, mis tekitas pärast 2001. aasta 11. septembri rünnakuid muret sõjaväelaste läbiviidud sisemaise luuretegevuse üle.

Kaitsedepartemang teatas, et saatis laiali vastuluure välitegevuse büroo (CIFA), mille lõi 2002. aasta veebruaris tollane kaitsesekretär Donald Rumsfeld kaitse- ja relvajõudude välisriikidest ja al-Qaida-taolistest rühmitustest lähtuvate luureohtude vastase tegevuse juhtimiseks, vahendab Reuters.

Samade ülesannetega hakkab nüüd tegelema uus organisatsioon, mis allub Pentagoni kaitseluure agentuurile.

CIFA tegevus tekitas muret kongressi liikmete ja kodanikuvabaduste kaitsjate hulgas. Avastati, et Taloni-nimelises CIFA andmebaasis, mis loodi USA sõjaväeobjektide vastaste ohtude jälgimiseks, säilitati informatsiooni USA sõja vastu protestijate kohta, kuigi oli kindlaks tehtud, et nad ei kujuta endast ohtu. Talon suleti eelmisel aastal protestikisa tõttu.

Ühe kõrge ametniku sõnul nõustus kaitsesekrsetär Robert Gates muutusega, sest ülevaatuse käigus leiti, et CIFA ülesandeid võib efektiivsemalt täita teine agentuur.

Armee, õhujõud ja merevägi viivad kõik läbi eraldi vastuluurealaseid operatsioone. Ametnike sõnul võtab uus keskus üle varem CIFA ülesandeks olnud koordineerimise ja juhtimise.