Pariis: Ei Euroopa Liidu edasisele laienemisele!

 (19)
Pariis: Ei Euroopa Liidu edasisele laienemisele!
Reuters/Scanpix

Prantsusmaa riigisekretär Euroopa küsimustes Bruno Le Maire avaldas arvamust, et Euroopa Liit peaks pärast Lääne-Balkani riikide vastuvõtmist oma edasise laienemise peatama.

„Pärast Balkanit tuleb laienemisega peatuda ja kontsentreeruda hoopis Euroopa institutsioonide tugevdamisele," vahendab Belgia suurim prantsuse keelne ajaleht La Libre Belgique Le Maire'i sõnu.  

Tänaseks päevaks omab Euroopa Liidu kandidaatriigi staatust Horvaatia, mis võib liituda ühendusega 2010-2011, samuti Türgi, keda aga vastustavad euroliidu „tööhobused" Saksamaa ja Prantsusmaa. Ekspertide hinnangul võivad aga Ankara liitumise läbirääkimised venida 10 kuni 15 aasta peale.

Avalduse kandidaatriigi staatuse saamiseks on käesoleva aasta veebruaris teinud ka Tšernogooria (ka Montenegro), mida praegu menetletakse. Albaania aga kavatseb anda oma taotluse sisse juba sel kuul.

Sarnaseid samme võivad sel aastal astuda ka teised eks-jugoslaavlased: Serbia ning Bosnia ja Hertsegoviina.

Samuti räägitakse ka Serbiast eraldunud Kosovo piirkonna europerspektiividest. Seda moodustist aga ei pea paljud riigid legitiimseks, muu hulgas ka ELi liikmed Rumeenia, Slovakkia, Kreeka, (Lõuna-)Küpros ja Hispaania.