Paremsektor Delfile: verise heitluse korraldas miilits, Porošenko läheb Janukovitši teed

 (98)
Meeleavaldajate ja politsei kokkupõrge Kiievis
Meeleavaldajate ja politsei kokkupõrge KiievisFoto: VALENTYN OGIRENKO, REUTERS

Ukraina paremäärmusliku liikumise Paremsektor pressiesindaja Artjom Skoropadski pani venekeelsele Delfile antud intervjuus Ukraina parlamendihoone ees toimuvate veriste kokkupõrgete eest vastutuse võimudele.

Ukraina ülemraada hoone juures algasid pärast võimu detsentraliseerimise kohta käivate põhiseaduseparanduste heakskiitmist kokkupõrked meeleavaldajate ja parlamendihoonet kaitsvate rahvuskaartlaste vahel. Viga on saanud üle saja inimese. Korrakaitsjate sekka visati üks lahinggranaat, mille tagajärjel sai üks inimene surma.

Skoropadski süüdistas tänases verevalamises võime. "Me ei saa selgelt väita, et seda tegi võim, need võisid olla ka provokaatorid või Vene eriteenistused, mõistate? Me räägime sellest, et täna toimunu kutsus esile võimude käitumine. See hääletus oli Ukraina huvide reetmine. Me hoiatasime, et hakkame protesteerima, me läksime ja protesteerisimegi," ütles Skoropadski.

Esimesed suitsu- ja valgusgranaadid loopis tema sõnul miilits protesteerijate suunas. Skoropadski ütles, et Paremsektor pole praeguste võimude tegevusega rahul.

"Meil on Ukraina vabatahtlik korpus "Paremsektor", mille liikmed ei sõdinud selleks, et Porošenko kirjutaks alla arusaamatutele Minski kokkulepetele ei tea kellega, et ta kirjutaks alla seaduseelnõudele, mis on kasulikud vaid Venemaale, aga pole kuidagi kasulikud ukraina rahvale," ütles Skoropadski.

Seotud lood:

"Kordan veelkord - täna toimunu oli rahvuslike huvide reetmine. Nendes veristes kokkupõrgetes, mille miilitsad korraldasid, peksti läbi mitte ainult Paremsektori liikmeid, vaid ka tavakodanikke ja lihtsaid inimesi. See annab tunnistust sellest, et Porošenkot ootab Janukovitši saatus," ütles Skoropadski.

Ta süüdistas võime selles, et laialisaadetud eriüksuse Berkut asemele on loodud uus samasugune. Skorpadski ennustas, et Porošenko ei jää presidendiks oma ametiaja lõpuni.

Foto- ja videomaterjalid näitavad, et paljud protestijad tulid ülemraada hoone juurde nuiade ja kilpidega. Skoropadski ütles, et miilitsakilbid saadi rahvast rünnanud miilitsatelt ja keegi nendega meeleavaldusele ei tulnud.

Kas kokkupõrgetes osalesid ka Paremsektori liikmed? "Osa võtsid, kuidas teile öelda, tundmatud patrioodid," ütles Skoropadski.