Paavst: kristlasele peaks roheline mõtteviis olema kohustuslik

 (12)
Paavst: kristlasele peaks roheline mõtteviis olema kohustuslik
Paavst Franciscus 31. augustilFoto: reuters

Paavst Franciscus teatas neljapäeval, et katoliikluse traditsioonilisse halastustegude nimekirja tuleks lisada ka ökoloogiline eluviis.

Vastavalt katoliku kiriku doktriinile käivad kristliku eluviisi juurde seitse ihulikku halastustegu: toita näljaseid, joota januseid, riietada paljaid, anda öömaja võõrastele, lohutada vange, külastada haigeid ja matta surnuid.

Neljapäeval avaldatud kirjalikus sõnumis märkis Franciscus, et tänapäeval tuleks loetelusse lisada ka kaheksas halastustegu: looduskeskkonna eest hoolitsemine.

Sõnumis ütleb paavst, et usklikud peaksid paluma andestust keskkonna vastu sooritatud pattude pärast, mille on tinginud praegune „vastutustundetu ja isekas“ majanduspoliitiline süsteem.

Konkreetse sammuna soovitas paavst rikastel riikidel alustada „ökoloogilise võla“ tagasimaksmisest vaestele riikidele. „See tähendab, et tuleb hoolitseda vaesemate riikide looduse eest ja anda neile rahalist ja tehnilist abi, mis on vajalik kliimamuutusele reageerimiseks ja säästva arengu edendamiseks,“ märkis paavst.

Üksikisikul soovitab paavst astud väikeseid samme nagu taaskasutus, elektriseadmete väljalülitamine ja autode jagamine.

Maailmas elab 1,25 miljardit katoliiklast, kelle silmis on paavsti soovitustel äärmiselt tugev autoriteet.