Paavst: euroliit vajab Kristust

 (40)
Paavst Johannes Paulus II
AFP/Scanpix

Paavst Johannes Paulus II tervitas pühapäeval kümne riigi astumist Euroopa Liitu, kuid ütles, et ühendus suudab seista 21. sajandi väljakutsetega silmitsi ainult siis, kui kaitseb oma kristlikke juuri.

Paavst, kelle kodumaa Poola astus ühena kümnest 25-liikmeliseks paisunud EL-i, ütles Peetri väljakul, et Euroopa identiteet oleks ilma kristluseta “arusaamatu”.

“Ainult Euroopa, mis ei kõrvalda, vaid avastab uuesti oma kristlikud juured, saavutab suuruse, mis on vajalik kolmanda aastatuhande peamisteks väljakutseteks — rahuks, kultuuride ja religioonidevaheliseks dialoogiks, loomise kaitsmiseks,” ütles ta.

Johannes Paulus II on korduvalt kutsunud Euroopa Liitu rõhutama oma põhiseaduses kristlust, kuid ilmalikud poliitikud on selle vastu.

EL-i liidrid on teadlikud ka riskist solvata Türgit, ilmalikku, kuid peamiselt moslemi elanikkonnaga riiki, mis tahab samuti ühenduse liikmeks astuda.

Maailma ühe miljardi katoliiklase liider, kes kannatab Parkinsoni tõve käes, tundus pühapäeval olevat paremas vormis kui mitmel varasemal üritusel.

Ta kavatseb sõita juunis Šveitsi ning külastada augustis Neitsi Maarja pühamut Lourdesis.