OTSEBLOGI, FOTOD JA VIDEO | USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa korraldasid õhurünnaku Süürias, Venemaa ähvardab "tagajärgedega"

 (1195)
Venemaa: Putini solvamine on vastuvõetamatu!

Vastuseks gaasirünnakule korraldasid USA, Briti ja Prantsusmaa õhujõud õhurünnaku Süürias president Bashar al-Assadi režiimi vastu.

Sel ajal kui USA president Donald Trump teatas sõjalisest tegevusest kõlasid juba Damaskuses plahvatused. Trump ütles, et nad on valmis niikaua pommitama, kuni Assadi valitsus lõpetab keemiarelva kasutamise.

Damaskuses kuuldi täna vähemalt kuut valju plahvatust, kirjeldas olukorda pealtnägija Reutersile. Samuti pommitati kaht sihtkohta Homsi linna lähedal. Süüria valitsuse teatel tulistati välja ligikaudu 30 raketti, millest kolmandiku suutis Süüria õhutõrje neutraliseerida.

Venemaa suursaadik USAs Anatoli Antonov ähvardas vastuseks, et rünnak nende liitlasele "ei jää tagajärgedeta".

Seotud lood:

"Kõige hullem stsenaarium on teoks saanud. Jällegi, meid ohustatakse. Hoiatasime, et taolised aktsioonid ei jää tagajärgedeta. Kogu vastutus nende eest lasub Washingtonil, Londonil ja Pariisil. President Putini solvamine on vastuvõetamatu," teatas Antonov.

LÄÄS RÜNDAS SÜÜRIAT
Huvitava detailina märkis liitlaste ühendjõudude juht kindral Kenneth McKenzie, et USA juhitud õhurünnaku ajal Vene õhutõrje vaikis, aga Süüria õhutõrje jäi eri suunast tuleva raketirünnaku tõrjumisel üsna hätta. Rakette tulistati samaaegselt USA, briti ja prantsuse lennukitelt, kolme riigi sõjalaevadelt ja USA allveelaevadelt, vahendab Reuters.
Kreeka pealinnas on tulnud tänavatele hinnanguliselt 6-7000 inimest, et protestida USA saatkonna juures raketirünnaku vastu, vahendab AP. Politsei oli sunnitud oma sõidukitega blokeerima protestijate tee USA saatkonna hooneni. Muu hulgas põletati tänaval USA lippu.
Kaitseminister Jüri Luik märkis "Aktuaalses kaameras", et liitlaste valitud kolm sihtmärki olid hästi valitud ja eesmärgiga vähendada Assadi keemiarelva kasutamise võimekust. Luik avaldas arvamust, et Assad ei tunnista keemiarelva kasutamist. "Tundub, et Venemaa reaktsiooni on praegu vaid infosõda," märkis kaitseminister võimalike Vene vastusammude kohta. Luik märkis, et Eestile on toimunu oluline seetõttu, et meie liitlased on taas näidanud, et on otsustavalt valmis kaitsma meile olulisi väärtusi.
ÜRO julgeolekunõukogu lükkas tagasi Venemaa resolutsiooni mõista hukka USA ja liitlaste "agressioon" Süüria vastu, vahendas uudisteagentuur AP. 
Arengud kokkuvõtvalt (Eesti aja järgi kell 17.25): USA teatel tulistati koostöös brittide ja prantslastega ööl vastu tänast 105 raketti kolme Süüria sihtmärgi pihta (üks keemiarelvade arenduspaik Damaskuse ja kaks hoiustamispaika Homsi lähedal). Tiibraketid tulistati välja õhust ja merelt ja need tabasid edukalt sihtmärke. Operatsioon oli "täpne, suurejooneline ja efektiivne", karistades Süüriat keemiarünnaku korraldamise eest. USA president Donald Trump säutsus oma Twitteri kontol, et sõjaline aktsioon "barbarismi ja jõhkruse vastu" viidi ideaalselt läbi. Venemaa kaitseministeeriumi esindaja sõnul üritas Lääs rünnata veel mitut sihtmärki, aga õhutõrjesüsteemide abil suudeti kahju ära hoida, tulistades umbes sajast raketist alla enam kui kaks kolmandikku. Tänane aktsioon hävitas suure osa valitsusvägede keemiarelvavarudest, väitis Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian. Ükski inimene ei saanud teadaolevalt surma ega vigastada. Venemaa president Vladimir Putin ütles, et õhulöökide andmine oli "agressiooniakt", ja kutsus erakorraliselt kokku ÜRO Julgeolekunõukogu, mis koguneb täna õhtul Eesit aja järgi kell 18. Suurbritannia peaminister Theresa May ütles, et õhulöökide andmine keemiarelvaladude pihta oli õige ja seaduslik. USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joseph Dunfordi märkis, et kuigi tegemist oli ühekordse aktsiooniga, ei saa keemiarünnakute jätkumisel välistada täiendavat militaaroperatsiooni.
USA kindral McKenzie sõnul oli aktsioon "täpne, suurejooneline ja efektiivne". USA kaitseministeeriumi pressiesindaja Dana White ütles omalt poolt, et öine sõjaline aktsioon oli edukas, sest kindlate sihtmärkide ründamisega suudeti Süüria keemiarelvaprogramm saata ajast tagasi pikkade aastate võrra.
JUST NÜÜD! USA kaitseministeeriumi kindral Kenneth McKenzie ütles pressikonverentsil, et sõjavägi suutis kõik oma eesmärgid täita. "Me valisime need sihtmärgid välja hoolikult, et vältida kaotusi tsiviilelanikonna seas... ja need said edukalt tabamuse. USA ei ole ka teadlik ühestki hukkunust," ütles McKenzie. Tema sõnul puudus valitsusvägede relvadel sõjalisele aktsioonile igasugune mõju.
Suurbritannia opositsioonijuht Jeremy Corbyn ütles täna pärastlõunal ajakirjanikele, et tema meelest puudus õhurünnakutel Süüria vastu igasugune seaduslik alus. Tema sõnul oleks peaminister Theresa Mayl tulnud konsulteerida parlamendiga enne, kui ta otsustas ühineda USA juhitavate õhurünnakutega.
Suurbritannia peaminister Theresa May ütles täna pärastlõunal ajakirjanikele, et seni teada oleva info kohaselt viisid valitsusväed eelmisel nädalal keemiarünnaku tsiviilelanikkonna vastu läbi, kasutades torupommi.
Hiina väljendas rahulolematust USA jt riikide otsusega rünnata Süüriat, märkides, et sõjaliste aktsioonide läbiviimine ÜRO Julgeolekunõukogu heakskiiduta on vastuolus rahvusvahelise õigusega ning ei lahenda üleüldist Süüria probleemi.
JUST NÜÜD! USA president Donald Trump säutsus täna pärastlõunal oma Twitteri kontol, et "õhu- ja raketilöök Süüria vastu viidi ideaalselt läbi. Tänan Prantsusmaad ja Suurbritanniat tarkuse ja nende suurepärase sõjaväe jõu eest," kirjutas Trump. "Paremat tulemust ei saanuks olla. Ülesanne täidetud!" https://twitter.com/realDonaldTrump/status/985130802668294144
USA suursaadik Venemaal Jon Huntsman ütles, et USA andis Venemaale teada kavatsusest Süüriat rünnata, et vältida tsiviilisikute ja venelastest sõjaväelaste hukkumist. Teadaolevalt informeeris Moskva sellest õige pea ka Süüriat, kes evakueeris militaaraktsiooni eel sihtmärkhoonetest oma väepersonali.
ÜRO Julgeolekunõukogu koguneb erakorraliselt Venemaa palvel täna Eesti aja järgi kell 18.
ÜRO sõltumatu rahvusvaheline uurimiskomisjon Süürias (COI) tegi avalduse, rõhutades "üliolulist vajadust asitõendite säilitamiseks ja kutsudes kõiki asjassepuutuvaid võime tagama, et ükski osapool ei manipuleeriks arvatavate sündmuskohtade, objektide, tunnistajate või ohvritega, enne kui sõltumatud vaatlejad ja uurijad on saanud piirkonda ligipääsu". COI tegutseb seal juba 2011. aastast, olles varasemalt leidnud tõendeid selle kohta, et president Bashar al-Assad oli keemiarünnakute taga.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/kalev-stoicescu-kremlil-ei-ole-liitlasi?id=81766857
Öine aktsioon oli piiratud ulatusega ja ühekordne ning seda rõhutas ööl vastu tänast ka USA president Donald Trump. Ta ütles, et USA ei taotle mitte ühelgi tingimusel tähtajatut kohalolekut Süüria aladel. "Kui teised riigid suurendavad panustamist, ootame me päeva, mil saame oma sõjamehed koju tuua," ütles ta rünnakute järel. Trumpi sõnul on ta palunud riikidel nagu Egiptus, Saudi Araabia, Katar jt "võtta suurem vastutus oma kodupiirkonna julgeoleku eest, sh eraldada suuremaid summasid ressurssidele, varustusele ja kõigele muule", tagamaks, et terroriorganisatsiooni Islamiriik hävitamisest ei lõikaks kasu Iraan.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg säutsus oma Twitteri kontol, et ta toetab USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa samme Süüria režiimi keemiarelvastuse objektide ja võimekuse vastu. "NATO peab keemiarelvade kasutamist vastuvõetamatuks. Need, kes neid kasutavad, tuleb vastutusele võtta," märkis ta. https://twitter.com/jensstoltenberg/status/984977683607060480
Süüria president Bashar al-Assadit toetava militaarkoalitsiooni kõrge ametnik ütles laupäeval uudisteagentuurile Reuters, et süürlastel õnnestus oma sõjaväepersonal sihtmärkhoonetest evakueerida juba mitme päeva eest ja seda tänu venelastele, kes andsid neile lähenevatest rünnakutest varakult teada.
BBC Lähis-Ida korrespondent Jeremy Bowen säutsus oma Twitteri kontol, et piiratud ulatusega öine aktsioon näitab, et lääne ja Venemaa tegevus on ettevaatlikum kui võiks välja lugeda nende retoorikast. Mõlemad pooled üritavad vältida eskalatsiooni, leiab ta. https://twitter.com/BowenBBC/status/985060365875720193
JUST NÜÜD! Süüria president Bashar al-Assad rääkis esimest korda pärast USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa raketi- ja õhulööke sihtmärkide pihta Süürias. Assad ütles, et seesugune rünnak andis süürlastele suurema kindluse kui iial varem, et terrorism tuleb purustada. "Antud agressioon ainult suurendab Süüria ja Süüria rahva kindlameelsust jätkata võitlust ja purustada terrorism kõikjal meie maal," ütles Assad telefonivestluses Iraani president Hassan Rouhaniga.
Aktsioon Süürias jõudis ka USA ajalehtede esikülgedele, ajaleht The New York Times:
Arengud kokkuvõtvalt (Eesti aja järgi kell 13.15): USA, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik andsid ööl vastu tänast Süürias sihtmärkide pihta õhu- ja raketilööke, karistades riiki nädalataguse keemiarünnaku eest tsiviilisikute pihta. USA teatel rünnati kolme sihtmärki: keemiarelvade arenduspaika Damaskuse ja hoiustamispaiku Homsi lähedal. Venemaa kaitseministeeriumi esindaja sõnul üritas Lääs rünnata veel mitut sihtmärki, aga õhutõrjesüsteemide abil suudeti kahju ära hoida, tulistades umbes sajast raketist alla enam kui kaks kolmandikku. Tänane aktsioon hävitas suure osa valitsusvägede keemiarelvavarudest, väitis Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian. Ükski inimene ei saanud teadaolevalt surma ega vigastada. Venemaa president Vladimir Putin ütles, et õhulöökide andmine oli "agressiooniakt", ja kutsus erakorraliselt kokku ÜRO Julgeolekunõukogu. Vene suursaadik USAs Anatoli Antonov lubas, et lääneriikide sõjaline aktsioon nende liitlase vastu ei jää tagajärgedeta. Suurbritannia peaminister Theresa May ütles, et õhulöökide andmine keemiarelvaladude pihta oli õige ja seaduslik. USA staabiülemate ühendkomitee esimees Joseph Dunfordi märkis, et kuigi tegemist oli ühekordse aktsiooniga, ei saa keemiarünnakute jätkumisel välistada täiendavat militaaroperatsiooni.
Teadaolevalt ei saanud Lääne öistes õhu- ja raketirünnakutes keegi surma, märkis Vene kaitseministeerium. Alla suudeti tulistada suisa 71 tiibraketti, pea kaks kolmandikku kõigist rakettidest, väitis kaitseministeerium.
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/urmas-paet-laaneriikide-runnak-assadi-vastu-oli-pigem-sumboolne-kuna-sooviti-valtida-konflikti-suvenemist-venemaaga?id=81766015
https://epl.delfi.ee/news/arvamus/toomas-alatalu-usa-toeline-jounaitamine-suurias-seisab-alles-ees?id=81765587
JUST NÜÜD! Venemaa president Vladimir Putin mõistis hukka Lääne militaaraktsiooni oma liitlasmaa Süüria vastu „kõige tõsisemal moel“, märkides, et palub ÜRO Julgeolekunõukogul viivitamatult kohtuda. Tema sõnul oli rünnak Süüria vastu „agressioniakt“. Ta kordas, et nädalatagune keemiarünnak oli lavastatud, andmaks lääneriikidele õigustuse valitsusvägede sõjaväebaase rünnata.
Theresa May sõnul võib leida seose Vene topeltagent Sergei Skripali mürgitamise ja nädalataguse keemiarünnaku vahel. Tema sõnul andis öine aktsioon vastuse nende mõlema rahvusvahelise õiguse rikkumise eest. "Me ei saa lubada keemiarelvade kasutamisel normaalsuseks saada, olgu see Süürias, Suurbritannias või mujal," ütles ta.
Theresa Mayl tuli muu seas kaitsta oma otsust rünnata Süüriat ilma parlamentaarse heakskiiduta. Ta ütles, et teeb parlamendiliikmetele ülevaate rünnakutest esmaspäeval, kuid leidis, et aktsioon tuli läbi viia võimalikult ruttu, mistõttu tal ei olnud võimalik enne seda parlamendiliikmetega konsulteerida. Opositsioonijuht Jeremy Corbyn Töölisparteist nõudis enne öiste raketi- ja õhurünnakute toimumist, et peaminister kohtuks enne võimalikku sõjategevust kindlasti seadusandliku koguga.
JUST NÜÜD! Suurbritannia peaminister Theresa May astus Downing Streetil avalikkuse ette, vastates ajakirjanike küsimustele öise militaaraktsiooni tagamaade kohta. Ta ütles, et tema valitsuskabinet otsustas USA rünnakutega liituda, uskudes, et see on vajalik ja õige. Tema sõnul astus Bashar al-Assad üle rahvusvahelise õiguse piiridest, rünnates oma rahvast keemiarelvadega, ja see nõudis vastust.
Iraani kõrgeim juht ajatollah Ali Khamenei, kelle riik toetab president Bashar al-Assadit nii sõjaliselt kui rahaliselt, ütles täna hommikul, et lääneriikide rünnak Süüria vastu kujutab endast kuritegu, millest ei ole kellelgi midagi võita. "USA liitlastel ei õnnestu kuritegudega Süürias midagi saavutada," ütles Khamenei riigitelevisiooni vahendusel. "USA president on kurjategija, nagu seda on ka Suurbritannia peaminister ja Prantsusmaa president."
Vene kaitseministeeriumi teatel suutis Süüria õhutõrjesüsteem hävitada 12 raketti, mis tulistati pealinnast idas asuva sõjaväelennuvälja pihta. "Valitsusvägedele kuuluva Dumayri lennuvälja suunas tulistati 12 tiibraketti. Armeejõudude raketitõrjesüsteemil õnnestus kõik need raketid hävitada," vahendab kaitseministeeriumi avaldust uudisteagentuur Interfax. BBC Lähis-Ida korrespondent Kevin Connolly ütles, et selle kaitseministeeriumi avalduse sõnastust kaaluti enne avaldamist kindlasti põhjalikult, sest sellega sooviti lääneriikidele arvatavasti mõista anda, et nädalataguse keemiarünnaku  korraldajatel võis õnnestuda öistest rünnakutest eluga välja tulla.
USA endine suursaadik ÜRO juures Samantha Power ütles, et lääne militaaraktsioon president Bashar al-Assadi keemiatehaste vastu on asjakohane, sest venelased ei laseks ÜRO Julgeolekunõukogul astuda ühtki sammu. "Venemaa ei lubaks ÜRO Julgeolekunõukogul iial mingit mõistlikku vastust anda," säutsus Power. Tema sõnul ei piisa süürlaste heidutamisel ka pelgalt USA sanktsioonidest. USA endine suursaadik torkas aga nooli president Trumpi Süüria poliitika suunal, küsides retooriliselt: "Kas keegi [planeedil] Maa oskaks defineerida USA poliitika Süüria suunal? Alates Trumpi ametisse astumisest ei ole kordagi välja käidud tõsist, diplomaatilist initsiatiivi sõja lõpetamiseks." https://twitter.com/SamanthaJPower/status/985023325415014401
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/graafik-usa-ja-liitlased-pommitasid-sihtmarke-homsi-ja-damaskuse-lahistel?id=81765795
Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk säutsus täna hommikul oma Twitteri kontol, et USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia aktsioon andis selge sõnumi, et Süüria, Iraan ja Venemaa ei saa seda inimtragöödiat jätkata, vähemalt mitte tagajärgedeta. "Euroopa Liit seisab koos oma liitlastega õigluse eest," ütles Tusk. https://twitter.com/eucopresident/status/985044176923394048
Jonathan Marcus, BBC julgeolekukorrespondent, ütles, et seekordne rünnak süürlaste sihtmärkide pihta oli oluliselt märkimisväärsem kui rünnak, mis leidis aset umbes aasta eest, kuid paistis olevat limiteeritum, kui võis välja lugeda USA president Donald Trumpi eelnevast retoorikast. 2017. aastal tulistati keemiarünnaku järel valitsusvägede sihtmärkide pihta 59 raketti. Antud juhul natukene enam kui kaks korda nii palju. Öine rünnak saatis president Bashar al-Assadile selge sõnumi: kui režiim kasutab oma rahva pihta taas keemiarelva, on oodata uut vastulööki Läänelt. Ameeriklaste sõnul üritati vältida nii süürlaste kui välismaalaste - st venelaste - hukkumist. Tänase aktsiooni järel jääb aga üles küsimus: kas seekprdne rünnak, erinevalt mullusest suutis president Assadit heidutada?
Süüria riigipea kantselei postitas oma Twitteri kontole lühikese video, millel on näha, kuidas president Bashar al-Assad sammub oma kabineti poole. “Kindlameelsust täis hommik,” seisab kirjeldusena postituse all. Avaldatud sõnum on arvatavasti valitsuse soov selle toetajatele näidata, et lääneriikide rünnak jättis nad puutumata. https://twitter.com/Presidency_Sy/status/985035128794644480?
Tere hommikust! Delfi hoiab sündmustel Süürias silma peal otseblogi vahendusel, alustame seniste arengutega: 1. USA, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik andsid ööl vastu laupäeva Süürias sihtmärkide pihta õhu- ja raketilööke, vastusena nädalatagusele valitsusvägede keemiarünnakule tsiviilisikute vastu. 2. USA president Donald Trump ütles, et nende raketid tabasid “sihtmärke, millel on seos president Bashar al-Assadi keemiarünnaku võimekusega”. 3. Süüria pealinna Damaskuse ja Homsi linna lähedal oli hommiku eel kuulda tugevaid plahvatusi. 4. Assadi valitsus, mis eitab keemirelvade kasutamist, märkis, et rünnak nende pihta on karjuv rahvusvahelise õiguse rikkumine. 5. Süüria valitsusjõudude suurtoetaja Venemaa hoiatas Läänt tagajärgede eest.

USA ametnike sõnul oli rünnaku eesmärgiks hävitada Süüria uurimiskeskus ja keemiarelvahoidlad. Pentagonis toimunud briifingul valgustati, et rünnaku sihtkohtadeks olid keemia- ja bioloogilise relvade tootmise seostatud teadusuurimisasutus Damascuses, keemiarelvade ladu Homsist läänes ning keemiarelvade ladu ja oluline sõjaväeline sihtkoht samuti Homsi lähedal.

Donald Trump teatas sõjategevuse algusest meie aja järgi reede varahommikul. Samal ajal teatasid Briti peaminister Theresa May ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron, et ka nende riigid ühinesid rünnakuga.

„Andsin veidi aega tagasi käsu USA vägedele alustada täppispommitamisi Süüria diktaatori Bashar al-Assadi keemiarelvavõimekuse vastu,“ ütles Trump Valges Majas teleesinemisel.

USA kaitseminister James Mattis teatas, et hetkel oli tegemist ühekordse rünnakuga.

Vaata Donald Trumpi telepöördumist: