OSCE võrdsustas natsismi ja stalinismi kuriteod

 (206)
OSCE võrdsustas natsismi ja stalinismi kuriteod
Scanpix

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) parlamentaarne assamblee võttis täna vastu resolutsiooni, mis asetab vastutuse Teise maailmasõja vallapäästmise eest võrdselt nii Kolmandale Reichile kui ka Nõukogude Liidule.

Infoagentuuri Associated Press teatel tegi assamblee lisaks resolutsiooni vastuvõtmisele ettepaneku kuulutada 23. august - Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimise kuupäev - stalinismi ja natsismi ohvrite mälestuspäevaks.

Scanpix

Resolutsioon võeti vastu hoolimata Venemaa-poolsetest ägedatest protestidest: selle autoreid süüdistati ajaloo võltsimises. Moskva versiooni kohaselt vähendab OSCE teadlikult Nõukogude rahva rolli võidus „fašismi" üle.

Selle dokumendi, mis sai nimeks „Jagatud Euroopa taasühendamine", esitas assambleele juba kaks päeva varem, 1. juulil, OSCE demokraatia komitee.

Mõjukas Vene ajaleht Kommersant kirjutab, et selle autorid märgivad, et Stalini ja Hitleri režiimid on vastutavad genotsiidi ja inimsusevastaste kuritegude eest.

Seotud lood:

Ka nõuab resolutsioon Venemaalt, kui OSCE liikmelt, lahtiütlemist oma Nõukogude mineviku ülistamisest. Russia Today lisab, et ka nõutakse Moskvalt salajaste Nõukogude dokumentide avalikustamist ja juurdepääsu neile.

Selle resolutsiooni valmistasid ette ning tegid sellele OSCEs lobitööd Leedu ja Sloveenia.