OSCE vaatlejaid ei lastud USA-s valimisjaoskondadesse

 (11)
OSCE vaatlejaid ei lastud USA-s valimisjaoskondadesse
AP/Scanpix

Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsioon OSCE ei ole USA presidendivalimiste korraldusega täielikult rahul. Valimised korraldati üldiselt asjakohaselt, kuid oli ka tõelisi probleeme, teatasid rahvusvahelised vaatlejad.

Vaatlejate juhi, hollandlase Daan Evertsi sõnul oli puudusi muu hulgas valijate nimekirjade täpsuses, valimiskampaania rahastamise avatuses ja häälte lugemisel, vahendab AFP.

Samuti ei pääsenud vaatlejad ilma probleemideta valimisjaoskondadesse. Texase võimud ähvardasid OSCE vaatlejad lausa vahistada, sest pidasid nende tööd sedusevastaseks sekkumiseks valimiste käiku.

„Me tulime USA valitsuse kutsel. Me ei olnud tõesti ründajad teiselt planeedilt,“ naljatas Everts pressikonverentsil pärast valimisi.

Evertsi sõnul tuleb erinevate osariikide seadused viia kooskõlla USA alla kirjutatud rahvusvaheliste lepingutega.

OSCE kokkulepete järgi peavad kõik 56 liikmesriiki kutsuma vaatlejad jälgima, kui demokraatlikult valimised korraldatakse. Lisaks Euroopa riikidele on OSCE liikmete hulgas Põhja-Ameerika ja endise Nõukogude Liidu riike.

USA teisipäevastel valimistel ei lastud vaatlejaid jaoskondadesse ka Alabama, Florida, Iowa, Michigani, Mississippi, Ohio ja Pennsylvania osariikides. Alaskas ja Tennessees lubati vaatlejatele vaid piiratud ligipääs valimisjaoskondadesse, millest nad keeldusid.

Paljud probleemsetest osariikidest on just nimelt need kaalukeeleosariigid, kus valimistulemused olid väga tasavägised.

OSCE ametlik vaatlusraport avaldatakse neljapäeval.