Obama: kõik USA väed tuuakse aasta lõpuks Iraagist koju

 (24)
Obama: kõik USA väed tuuakse aasta lõpuks Iraagist koju
Reuters/Scanpix

USA president Barack Obama teatas reedel, et kõik Ühendriikide väed tuuakse selle aasta lõpuks Iraagist koju ning sellega jõuab Iraagi sõda lõpule.

"Nagu lubatud tulevad meie ülejäänud väed Iraagis aasta lõpuks koju. Pärast ligi üheksat aastat jõuab Ameerika sõda Iraagis lõpule," ütles Obama ajakirjanikele, vahendab BNS.

Obama esines pärast videokonverentsi Iraagi peaministri Nuri al-Malikiga.

Obama ütles, et USA ja Iraagi suhted on edaspidi "normaalsed suhted", mis põhinevad vastastikustel huvidel ja austusel. Ta lisas, et Iraagi valitsusjuht tuleb detsembris visiidile Washingtoni.

Washington ja Bagdad pidasid pikalt läbirääkimisi selle üle, kas USA jätab Iraaki mitu tuhat instruktorit ka pärast selle aasta lõppu, kui lahinguüksused lahkuma peaksid. Peamiseks komistuskiviks oli USA sõjaväelaste puutumatuse küsimus.

USA väed lõpetasid 2010. aastal lahinguoperatsioonid ja allesjäänud 44.000 sõdurit lahkuvad vastavalt kahepoolsele julgeolekupaktile 31. detsembriks.

Mõjukad iraaklased on eraviisilistes vestlustes öelnud, et nad soovivad USA sõdurite riiki jäämist, et nad hoiaksid rahu araablaste ja kurdide vahel.