NYT: Venemaa võttis lepet rikkudes salaja kasutusele tiibraketi

 (160)
Putin
Foto: POOL, Reuters/Scanpix

Ajaleht The New York Times kirjutab, et Venemaa võttis kasutusse uue tiibraketi, hoolimata Ameerika Ühendriikide mitmest hoiatusest, et see rikub riikidevahelist relvakontrollilepet.

USA kaitseministeeriumi kinnitusel rikkus Venemaa 2014. aastal 1987. aasta lepingut, mis keelustas maismaalt välja lastavate keskmaarakettide katsetamise ja kasutuselevõtu, kui testis uut eksperimentaalset tiibraketti, vahendab uudisteagentuur Reuters.

Ametnike sõnul Venemaa katsetas salaja ja võttis nüüd kasutusse tiibraketi SSC-8.

Foto: AP

Nende sõnul on rakett „kasutusvalmis, mitte enam arendamisjärgus olev süsteem“. Hiljuti jõuti täielikult toimiva üksuseni.

Seotud lood:

Kaitseministeeriumi hinnangul on Venemaal nüüd kaks keelatud tiibraketi pataljoni.

Ajaleht märgib ühtlasi, et see on suur väljakutse president Donald Trumpi jaoks, kes on lubanud hakata oma Venemaa ametivenna Vladimir Putiniga paremini läbi saama ning tahab viimasega sõlmida uut relvakontrollilepet.

USA kindral, NATO Euroopa vägede ülemjuhataja Philip Breedlove hoiatas hiljuti, et kui Moskva võtab kasutusse tiibraketi, „ei saa see sõjaliselt märkimisväärne asjaolu jääda vastuseta“.

Ameerika Ühendriikide kaitseminister James Mattis kohtub juba homme oma esimesel Euroopa visiidil ministritega NATO riikidest, sh Eestist, kelle jaoks SSC-8 kasutuselevõtt võib tähendada julgeolekuohu uut suurenemist.