Flynn on läinud, sest jäi vahele valega sanktsioonide arutamise kohta Venemaa suursaadikuga Washingtonis. Kuid ettepanek, Ukraina rahuplaan, on alles koos nendega, kes seda läbi suruda üritavad. New York Timesi teatel on need presidendi isiklik jurist Michael Cohen, kes dokumendi üle andis, äripartner Felix Sater, kes aitas Trumpi kokkulepete sõlmimisel Venemaal, ja Ukraina parlamendi liige, kes püüab asutada poliitilist opositsiooniliikumist, mida on osaliselt kujundanud Trumpi endine kampaaniamänedžer Paul Manafort.
Amatöördiplomaadid väidavad, et nende eesmärk on lihtsalt aidata kolm aastat kestnud ja 10 000 inimelu nõudnud konflikt lahendada.
Ettepanek ei sisalda New York Timesi teatel mitte ainult rahuplaani. Ukraina parlamendi liige Andri Artemenko, kes näeb end tulevase Ukraina Trumpi-stiilis juhina, väidab, et tal on tõendid – firmade nimed ja elektroonilised ülekanded – mis tõestavad Ukraina presidendi Petro Porošenko korruptsiooni, mis võivad aidata ta kukutada. Artemenko sõnul on ta saanud oma plaanidele julgustust Venemaa presidendi Vladimir Putini tippabidelt.
„Paljud inimesed hakkavad mind nimetama Vene agendiks, USA agendiks, CIA agendiks,“ ütles Artemenko. „Aga kuidas leida head lahendust meie maade vahel, kui me ei räägi?“
Cohen ja Sater ütlesid, et ei ole Trumpiga ettepanekust rääkinud ega ole neil ka välispoliitilisi kogemusi. Cohen on üks mitmest Trumpi kaastöötajast, kes on USA föderaalse juurdlusbüroo vastuluureuuringu all sidemete kohta Venemaaga, teatasid õiguskaitseorganite allikad. Ta on aga ebaseaduslikke sidemeid eitanud.
Teisel kahel asjaosalisel on mõnevõrra kahtlane minevik: 50-aastane vene päritolu ameeriklane Sater tunnistas end süüdi osaluses börsimanipulatsiooniskeemis aastakümneid tagasi, millega oli seotud ka maffia. Artemenko veetis 2000. aastate alguses kaks ja pool aastat Kiievi vanglas omastamissüüdistuste tõttu, millest hiljem loobuti. Artemenko sõnul olid need poliitiliselt motiveeritud.
Kuigi pole teada, kas Valge Maja võtab ettepanekut tõsiselt, on diplomaatiline isetegevus Ukraina ametnikud marru ajanud. Ukraina suursaadik USA-s Valeri Tšalõi ütles, et Artemenkol ei ole õigust esitada mingeid alternatiivseid rahuplaane Ukraina nimel ühegi välisriigi valitsusele, sealhulgas USA administratsioonile.