Nobeli rahupreemiale ligi 200 kandidaati

 (3)

Nobeli rahupreemia kandidaadiks on tänavu esitatud rekordilised 194 organisatsiooni, rühmitust ja üksikisikut, ütles Nobeli Instituut teisipäeval.

Nominentide hulgas on maailma poliitilisi liidreid, ÜRO ametnikke ja Iisraeli vangistatud tuumareetur.

“Me lõpetasime äsja aasta esimese istungi,” ütles Norra Nobeli Instituudi direktor Geir Lundestad. “Lõplik kokkuvõte näitab, et meil on 194 nominenti, neist 50 on organisatsioonid.”

Kandidaatide arv ületab eelmise rekordi, 165, mis püstitati läinud aastal, kui rahupreemia laureaadiks valiti Iraani naisjurist Shirin Ebadi.

Tänavuste nominentide esitamise tähtaeg möödus 1. veebruaril.

Kuigi Nobeli Instituut hoiab kandidaatide nimed saladuses, on osa nende esitajatest oma valiku avalikustanud.

Nobeli tänavusele rahupreemiale kandideerivad teiste seas Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peadirektor Mohamed ElBaradei, Iisraeli vangistatud tuumareetur Mordechai Vanunu, Tšehhi ekspresident Vaclav Havel ja endine ÜRO relvainspektorite juht Hans Blix.

Nominentide hulgas on ka USA president George W. Bush, Briti peaminister Tony Blair ja Prantsuse riigipea Jacques Chirac.

Rahupreemia laureaadi nimi tehakse teatavaks nagu tavaliselt oktoobris ning 10 miljoni Rootsi krooni suurune preemia antakse üle detsembris Oslos.