NATO tugevnes: liitusid Albaania ja Horvaatia

 (17)
NATO tugevnes: liitusid Albaania ja Horvaatia
AFP/Scanpix

Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (NATO) võttis eile Ameerika Ühendriikides toimunud pidulikul tseremoonial oma liikmeteks kaks Balkanimaad – Albaania ja Horvaatia.

Washingtonis aset leidnud tseremoonial viibis USA riigisekretäri asetäitja James Steinberg, Albaania suursaadik Aleksander Sallabanda ja tema Horvaatia kolleeg Kolinda Grabar-Kitarović, teatab Agence France-Presse.  

Horvaatia diplomaat teatas, et tema riigi armee kavatseb osaleda NATO rahutagamise operatsioonil Afganistanis.

Kaks riiki said kutse liitumaks alliansiga eelmisel, aprillis 2008 Rumeenia pealinnas Bukarestis toimunud, NATO tippkohtumisel. Liitumisprotokollidele kirjutasid Albaania ja Horvaatia esindajad alla juulikuus.

Eelmise aasta lõpul kirjutasid Põhja-Atlandi sõjalise bloki välisministrid alla kommünikeele, mille kohaselt saavad need kaks Balkani riiki NATO liikmeteks hiljemalt aprillis 2009.

Veebruaris 2009 teatas Albaania peaminister Sali Berisha, et tema riik on nõus USA raketitõrjesüsteemi elementide paigutamisega oma territooriumile. Seda juhul kui Poola ja Tšehhi loobuvad ning Washington esitab sellekohase palve Tiranale.

Reuters/Scanpix