“Võitlus ajaloo võltsimisega “Venemaa kahjuks”, mis kuulutati välja kõige kõrgemal riiklikul tasemel, võtab grotesksed piirjooned,” vahendab ERR Vene päevalehe Vremja Novostei artiklit.

President Dmitri Medvedevi loodud vastavasse komisjoni lisaks elukutselistele ajaloolastele rida jõustruktuuride esindajaid (mille tähtsus on Venemaa ajaloos alati suur olnud), kes on asunud riigipea poolt heakskiidu saanud asja kallale suure entusiasmiga.

Artikli “Väljamõeldised ja võltsingud hinnangutes NSV Liidu rollile Teise maailmasõja eel ja algul” oli allkirjastanud Vene kaitseministeeriumi sõjaajaloo instituudi Loodepiirkonna sõjaajaloo osakonna ülem, ajalookandidaat ja polkovnik Sergei Kovaljov, kuid pärast ajalehes ilmunud kriitikat kadus see uurimistöö ministeeriumi kodulehelt.

“Kõik, kes eelarvamusteta on uurinud Teise maailmasõja ajalugu, teavad, et see algas Poola keeldumise tõttu rahuldada Saksamaa pretensioone. Siiski on vähem teada, mida nimelt taotles Varssavilt Hitler: liita vabalinn Danzig (praegu Gdańsk — toim) Kolmanda Riigi koosseisu, anda luba eksterritoriaalse maantee ja raudtee ehitamiseks, mis seoksid Ida-Preisimaad Saksamaa põhiosaga — esimest kaht nõudmist on raske pidada põhjendamatuteks,” kirjutab polkovnik Kovaljov.

“Repliik liigist “Poola on ise süüdi” sobib suurepäraselt samasse süžeesse hüsteeriaga seoses Pronkssõduri ümberpaigutamisega memoriaalkalmistule Tallinnas — kui samasuguste mälestusmärkide ümberpaigutamised Venemaal, mis on dikteeritud eranditult kinnisvaraärimeeste omakasust, toimuvad täieliku patriootilise vaikuse tingimustes,” kirjutas ajalehes Vremja Novostei ajalookandidaat Ivan Suhhov.

Venemaa kaitseministeeriumi kodulehel on teiste seas ka artiklid “Eesti, Läti ja Leedu natsionalistlikud relvastatud üksused II maailmasõja aastail” ja “Keda vabastasid Balti SS-lased?”.