Mõrvatud Rootsi minister püüdis Venemaa tuumajäätmete uputamist uurida

 (35)
Anna Lindh
Scanpix

Rootsi televisiooni teatel koostas Rootsi sõjaväeluure üks kõige salajasemaid allüksusi (MUST) 1999. ja 2000. aastal uputatud Vene keemia- ja tuumajäätmete kohta kolm aruannet märkega „salajane”. Nende põhjal üritas tulutult uurimist alustada 2003. aastal mõrvatud välisminister Anna Lindh.

Aruannetes teatatakse, et aastatel 1991-1994 viskasid Vene laevad öösiti mitmel korral Gotlandi saare juures merre metalltünne ohtliku sisuga, mis toodi kohale endisest Nõukogude sõjaväebaasist Karostas Liepāja lähedal.

Telesaate väitel oli Rootsi valitsus 10 aastat tagasi salajastest aruannetest teadlik, kuid midagi ette ei võetud ega juurdlust alustatud.

2003. aastal mõrvatud Rootsi välisministri Anna Lindhi poliitiline nõunik Sven Olof Pettersson ütles Rootsi televisiooni eetris, et minister soovis seoses MUST-i aruannetega tegutsema hakata.

Petterssoni sõnul teadis Lindh, et venelased uputasid laskemoona ja keemiarelvi Läänemerre.

Pettersson lisas, et minister oli nende teadete üle uskumatult nördinud ja üritas juurdlust algatada. Kaitseministeeriumist teatati aga olukorda hinnates, et uputatud jäätmete täpse asukoha kohta pole andmeid, ilma nendeta ei oleks uurimisel aga mõtet.

Läti poliitikud ja ametnikud, kes tegelesid omal ajal Vene vägede väljaviimise probleemidega, ütlesid, et ei tea asjast midagi.