Merkel: Saksa kohtu ESM-i heakskiit on Euroopa jaoks hea päev

 (28)
Merkel: Saksa kohtu ESM-i heakskiit on Euroopa jaoks hea päev
Reuters/Scanpix

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel tervitas riigi konstitutsioonikohtu kolmapäevast Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) heakskiitmise otsust.

"Täna on hea päev Saksamaale ja hea päev Euroopale," ütles Merkel kõnes parlamendile BNS-i vahendusel.

Teate kohta, et Euroopa Komisjon soovib Euroopa keskpanga (EKP) juhitavat ühist pangandusjärelevalvet, arvas Merkel, et "EKP ei jõua kõiki panku valvata".

Prantsusmaa eurominister Bernard Cazenuve nimetas Saksa konstitutsioonikohtu otsust "suurepäraseks uudiseks".

Saksamaa konstitutsioonikohus otsustas kolmapäeval, et Saksamaa ühinemine ESM-iga on põhiseaduspärane. Kohtu otsuse kohaselt peab Saksamaa parlament riigi osaluse suurenemise ESM-is tulevikus iga kord heaks kiitma. Ühtlasi tunnistas kohus põhiseaduspäraseks 25 Euroopa Liidu liikmesriigi omavahel sõlmitud fiskaalleppe.

Otsus tähendab, et Saksamaa liidupresident Joachim Gauck võib riigi ESM-iga ühinemise lepingu ratifitseerimise seaduse välja kuulutada.

Seotud lood:

Kohtu otsusel ei tohi Saksamaa kohustused ESM-is ületada riigi osa mehhanismi kapitalis ehk praegu 190 miljardit eurot. Saksamaa osa ESM-i kapitalis on ligikaudu veerand kogu päästefondi kapitalist. Saksamaa kohustusi saab sellest suuremaks teha ainult Saksamaa parlamendi otsese loaga. Mõlemat parlamendi koda, nii otse valitud alamkoda kui ka liidumaid esindavat ülemkoda, tuleb kohtu otsuse järgi "täielikult informeerida".

ESM-i käivitamine nõuab, et selle ratifitseeriksid riigid, mis panustavad 90 protsenti selle kapitalist, mis tähendab, et ilma Saksamaata ei ole see võimalik. ESM-i kogumaht on 500 miljardit eurot, see on kavandatud asendama euroala ajutist Euroopa finantsstabiilsusfondi (EFSF).

Kava kohaselt pidanuks ESM käivituma 1. juulil, kuid tänavu juulis lükkas Saksamaa konstitutsioonikohus otsuse tegemise kahe kuu jagu edasi.