Macron kritiseeris teravalt Trumpi ja tema uut Süüria-poliitikat

 (49)
Trump ja Macron
Trump ja MacronFoto: Carolyn Kaster, AP

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kritiseeris teravalt USA riigipea Donald Trumpi otsust lahkuda vägedega Süüriast, öeldes, et see vähendab ameeriklaste usaldusväärtust.

„Olla liitlane tähendab võitlemist õlg õla kõrval. Olla liitlane tähendab usaldusväärne olemist. Ja see peaks olema riigipea ja sõjaväe ülema jaoks tähtsamast tähtsam,“ ütles Macron.

Tema sõnul on kahetsusväärne, et president Trump otsustas isepäiselt, st liitlastega arutamata Süüriast lahkuda. Oma sammuga keeratakse ennekõike selg kurdidele, kes tegid ära põhilise töö terroristide väljajuurimisel kohapeal, ja võidakse tekitada võimuvaakum, mis võib viia džihadistide esiletõusuni.

Macron rõhutas, et kurdide juhitavate Süüria Demokraatlike Jõudude (SDF) panust ei tohi unustada. „Täna nende teadete valguses kutsun ma kõiki üles mitte unustama, mida me neile võlgneme,“ ütles ta.

Trump otsustas Süüriast lahkumise kasuks kurdide suhtes avalikult vaenuliku Türgi riigipea Recep Tayyip Erdoğani veenmisel, kes lubas, et tagab terroristlike jõudude väljajuurimise ka pärast ameeriklaste lahkumist.