Lõuna-Korea ja USA kirjutasid alla sõjalisele plaanile Põhja-Korea provokatsioonide vastu

 (1)
Lõuna-Korea ja USA kirjutasid alla sõjalisele plaanile Põhja-Korea provokatsioonide vastu
Foto: Lee Jin-man, AP/Scanpix

Lõuna-Korea kirjutas koos USA-ga alla uuele sõjalisele plaanile Põhja-Korea provokatsioonidele vastu tegutsemiseks. Plaan näeb ette ühist reageerimist Põhja-Korea sissetungi või piiratud rünnaku puhul.

Varem oli USA abi väiksemate kokkupõrgete puhul valikuline. USA-l on Lõuna-Koreas 28 000 sõjaväelast, vahendab BBC News.

USA pakub Lõuna-Koreale juba praegu „tuumavihmavarju“, kuid külma sõja eksperdid on välja toonud, et kuigi tuumaheidutus võib olla piisav täiemõõtmelise sõja ärahoidmiseks, ei mõju see väiksemate intsidentide puhul.

Uue plaani järgi võib Lõuna-Korea USA appi kutsuda, kui Pyongyang peaks teoks tegema oma hiljutised ähvardused, näiteks ründama Lõuna-Korea saari.

„See lubab mõlemal riigil vastata ühiselt Põhja-Korea lokaalsetele provokatsioonidele nii, et Lõuna-Korea võtaks endale juhtimise ja USA toetaks teda,“ ütles Lõuna-Korea kaitseministeeriumi pressiesindaja Kim Min-seok esmaspäeval. „Selle mõju on, et Põhja-Korea ei julge enam meid provotseerida.“

Provokatiivsed teod, mille vastu plaan on suunatud, on sissetungid üle piiri ja madalal lendavate lennukite poolt ning piiril asuvate saarte ründamine.