Londoni meer süüdistab terrorismis lääneriike

 (69)
Londoni linnapea Ken Livingstone
AFP/Scanpix

Islamiäärmusluse ja al Qaida suguste terrorirühmituste tekkes on süüdi USA ja Inglismaa aastakümneid kestnud sekkumine Lähis-Ida asjadesse ja soov kontrollida sealset naftatööstust, ütles Londoni linnapea Ken Livingstone.

Linnapea sõnas intervjuus BBC-le, et terrorirünnakuid poleks toimunud, kui lääneriikide võimud oleksid pärast I maailmasõda andnud araabiamaadele vaba voli ise oma saatuse üle otsustada.

“Rünnakud jäänuksid olemata, kui lääneriigid oleksid I maailmasõja lõpul pidanud kinni araablastele antud lubadustest lõpetada sekkumine piirkonna siseasjadesse ning osta neilt naftat, mitte kontrollida selle tootmist.”

Samuti kritiseeris linnapea lääne poliitikas kehtivaid topeltstandardeid. Ta osutas, et kui Saddam Hussein Iraagis võimule sai, tervitati seda toetusavaldustega. “Me oleme toetanud halbu valitsusi, me oleme kukunud neid, keda ei pidanud sobivaks.”

Linnapea lisas, et kui britid oleksid viimased kolm põlvkonda elanud võõrvõimu all, ilma igasuguse hääle- ja sõnaõiguseta ning inimesed oleksid põlvkondade kaupa tööta, sirguks ka Suurbritanniast palju enesetaputerroriste.