Liibüa valitsus: Gaddafi on ühendav figuur, kes peab jääma

 (26)
Liibüa valitsus: Gaddafi on ühendav figuur, kes peab jääma
Reuters/Scanpix

Liibüa valitsus teatas, et on valmis igasugusteks poliitilisteks reformideks, kuid Muammar Gaddafi peab võimule jääma, et vältida riigi muutumist uueks Iraagiks või Somaaliaks. Valitsuse esindaja sõnul on Gaddafi ühendav figuur, kelle väed ründavad vaid relvastatud mässulisi, mitte tsiviilelanikkonda.

Liibüa valitsuse esindaja, asevälisminister Abdelati Obeidi on praegu ringreisil Euroopa pealinnades, et konflikt lõpetada, teatab BBC News.

Valitsuse pressiesindaja Moussa Ibrahim ütles Tripolis, et kolonel Gaddafi on turvaventiil riigi ühtsena püsima jäämiseks.

„Me oleme täis tahtmist päästa Liibüa hävingust... Me kuulame,” ütles Ibrahim. „Juht on Liibüa hõimudele ja elanikkonnale ühendav figuur. Paljud liibüalased, paljud liibüalased tahavad, et ta juhiks protsessi edasi, sest kardavad, et kui teda mingil põhjusel ei peaks olema, juhtub meil sama, mis Iraagis, juhtub sama, mis Somaalias, juhtub sama, mis Afganistanis.”

Valitsuse esindaja sõnul on Liibüa valmis poliitilisteks reformideks – valimisteks, referendumiteks, kõigeks, kuid seda peab juhtima juht.

Ibrahimi sõnul ei ole Lääne asi öelda Liibüale, et viimane peab oma juhist, süsteemist või režiimist loobuma.

Lisaks sellele eitas Ibrahim tsiviilisikute ründamist valitsusvägede poolt.

„Me võitleme relvastatud mässuliste vastu,” ütles Ibrahim. „Sa ei ole tsiviilisik, kui relvad haarad.”