Leedus tehti Piłsudski Stalini ja Hitleriga võrdseks

 (14)
Leedus tehti Piłsudski Stalini ja Hitleriga võrdseks
AP/Scanpix

Leedus anti välja kirjaümbrikud, millel on Jossif Stalini ja Adolf Hitleri kõrval kujutatud Teise maailmasõja eelse Poola poliitiline ja sõjaline juht Józef Piłsudski. Ümbrikul on kiri: „Leedu rahva genotsiidi suurimad organiseerijad”.

Ümbrikke võib osta Vilniuse peapostkontorist. Tõsi küll, Leedu Post neid ametlikult ei levita, vahendab Leedu Delfi.

Ümbrike väljailmumine pakub huvi Poola ajakirjandusele.

Leedu saatkond Varssavis keeldus kommentaaridest. Saatkonna esindaja Ramūnas Davidonis ütles Leedu raadiole, et tegemist on erainitsiatiiviga, mistõttu ei saa saatkond midagi kommenteerida.

Poola meedia hinnangul tähendab selliste ümbrike ilmumine seda, et poolakad viisid 1944. aastal Leedus läbi etnilise puhastuse, mistõttu ei olnud Poola mitte Leedu strateegiline partner, vaid strateegiline okupant.

Poola välisministeeriumi esindaja Piotr Paszkowski ei omistanud intsidendile suurt tähtsust: „Eksootiline poliitiline ekstravagantsus — nii võib seda intsidenti iseloomustada. Muide Leedu Post neid ümbrikke ametlikult ei levita. Me räägime väikesest letist Vilniuse peapostkontoris, kus neid müüdi.”

Paszkowski tuletas meelde, et sarnane intsident leidis aset ka mõni aasta tagasi. Ta märkis, et Leedu riigijuhid seda kampaaniat ei toeta.