Leedulased ei salli mustlasi, endisi vange, homosid ja hulle

 (46)
Leedulased ei salli mustlasi, endisi vange, homosid ja hulle
AFP/Scanpix

Leedu sotsiaaluuringute instituudi poolt läbi viidud uurimusest selgub, et Leedu elanikud suhtuvad kõige suurema sallimatusega mustlastesse, endistesse vangidesse, homodesse ja psüühiliste haiguste all kannatavatesse inimestesse. Viimase aasta jooksul on kasvanud sallimatus homode suhtes.

Vastates küsimusele, keda Leedu elanikud oma naabriteks ei soovi, nimetas 57,1 protsenti vastanutest mustlasi, 55,3 protsenti kinnipidamiskohtadest saabunuid, 55,1 protsenti homosid, 49,7 protsenti psüühikahäiretega inimesi, 43,2 protsenti Jehoova tunnistajaid, 40,5 protsenti tšetšeene ja 38,8 protsenti moslemeid, vahendab Leedu Delfi.

Umbes pool ei tahaks töötada koos mustlastega (45,1 protsenti), homodega (43,8 protsenti) ja endiste vangidega (42,4 protsenti).

Küsimusele, kellele ei tahaks leedulased oma korterit rendile anda, vastas 67,5 protsenti küsitletuist endistele vangidele, 67,1 protsenti mustlastele, 62,1 protsenti vaimuhaigetele, 59 protsenti homodele, 52,1 protsenti Jehoova tunnistajatele ja tšetšeenidele ning 50,6 protsenti pagulastele.

„Kõige vihatumad sotsiaalsed grupid on läbi aastate olnud mustlased, homod, endised vangid ja psüühikahäiretega inimesed. See nelik juhib kõikides küsitluse kategooriates,” ütles sotsiaalsete uuringute instituudi etniliste uuringute keskuse direktor Vida Beresnevičiūtė.

Sel aastal on märkimisväärselt kasvanud sallimatus homode vastu, mis on seotud kevadel Vilniuses toimunud homoparaadiga.