Leedu: Valgevene tuumajaam 50 km kaugusel Vilniusest on provokatsioon

 (21)
Leedu: Valgevene tuumajaam 50 km kaugusel Vilniusest on provokatsioon
Reuters/Scanpix

Leedu välisminister Audronius Ažubalis nimetas reedel Valgevene otsust ehitada tuumaelektrijaam maatükile, mis asub 50 kilomeetri kaugusel Vilniusest, provokatsiooniks.

„On olemas hulk meetmeid, mis Leedu võib tarvitusele võtta, et olukord oleks läbipaistev, et tuumaelektrijaam viidaks Leedu piirist kaugemale. Muuks kui provokatsiooniks me Valgevene otsust nimetada ei saa,” ütles Ažubalis Leedu Delfi vahendusel, vastates küsimusele, kas Valgevene on Leedu selleteemalisele noodile vastanud.

Valgevene välisminister Sergei Martõnov lubas märtsi lõpus, et Minsk vastab kiiresti Leedu noodile tuumajaama keskkonnahinnangu kohta.

„Ma ei hakka täpselt prognoosima (mida me teeme, kui noodile vastatakse), me teeme lihtsalt igapäevast tööd, üritame veenda, üritame saada informatsiooni, üritame rääkida rahvusvaheliste organisatsioonidega ja rääkida olukorrast rahvusvahelisel tasemel. See on minu arvates üks peamisi ülesandeid – et Euroopa ja maailm näeksid selgelt, ühemõtteliselt, mis selles regioonis toimub,” ütles Ažubalis.

Leedu saatis tuumajaama puudutava noodi lisaks Valgevenele ka Venemaale, kes kavatseb selle ehitada Leedu piiri äärde Kaliningradi oblastisse.