Leedu kohus mõistis Nõukogude Liidu endise kaitseministri Jazovi inimsusevastaste kuritegude eest 10 aastaks vangi

 (134)
Leedu kohus mõistis Nõukogude Liidu endise kaitseministri Jazovi inimsusevastaste kuritegude eest 10 aastaks vangi
Foto: Stanislav Krassilnikov, TASS

Vilniuse ringkonnakohus mõistis täna Nõukogude Liidu endise kaitseministri Dmitri Jazovi tagaselja kümneks ja KGB endise ohvitseri Mihhail Golovatovi 12 aastaks vangi inimsusevastaste kuritegude eest seoses 1991. aasta 13. jaanuari veriste sündmustega.

Süüdistus Nõukogude agressioonis esitati 67 Venemaa, Valgevene ja Ukraina kodanikule, keda süüdistati sõjakuritegudes ja inimsusevastastes kuritegudes, vahendab Leedu Delfi.

Esimesel kohtuotsuse ettelugemise tunnil tehti kümnetele süüdistatavatele teatavaks vanglakaristused neljast kuni 12 aastani.

Kolleegium mõistis enamiku süüdistatute üle kohut tagaselja, kohtu ees seisis vaid kaks Nõukogude ohvitseri – Venemaa kodanikud Juri Mel ja Gennadi Ivanov.

Leedu peaprokuratuur nõudis Nõukogude Liidu endisele kaitseministrile Jazovile ja veel viiele ohvitserile eluaegset vanglakaristust.

Kannatanuteks on tunnistatud ligi 700 inimest, tunnistajatena on küsitletud ligi tuhandet.

Seotud lood:

Venemaa on keeldunud asja uurimisel Leeduga koostööd tegemast ja lükkas tagasi palve küsitleda Nõukogude Liidu esimest ja viimast presidenti Mihhail Gorbatšovi.

Nõukogude sõjaväelased ja eriüksuslased hõivasid ööl vastu 13. jaanuari 1991 Vilniuse teletorni ning Leedu televisiooni ja raadio hooned. Selle käigus hukkus 14 inimest ja üle tuhande relvastamata inimese sai kannatada.