Lätlaste šõu vene saatkonna ees

 (34)

Läti rahvusliku liikumise Visu Latvijai! (Kõik Lätile!) aktivistid viisid eile Riias asuva vene saatkonna juures läbi aktsiooni, mis oli pühendatud nõukogude okupatsiooni aastapäevale.

Lätis loetakse nõukogude okupatsiooni alguseks 17. juunit 1940, mil riigi pealinna sisenesid nõukogude tankid.

Aktsioonist osavõtjad loopisid saatkonna ümbrusse kõikvõimalikku rämpsu, mis pidi sümboliseerima okupatsiooni tagajärgi, kirjutab NovoNews. Sama eesmärki teenisid üles riputatud sildid nõukogude ajal vene keelest läti keelde jõudnud käibefraasidega. Üles olid seatud ka plakatid, milles anti teada NSVL-s viibimise kurbadest statistilistest tagajärgedest. Kirjas olid andmed vähekindlustaud inimeste, kuritegevuse ja alkohoolikute kohta.

Okupandi rollis esines nõukogude sõjaväevormi riietunud isik, kes hoidis käes silti kirjaga „9. mai” ja jõi demonstratiivselt pudelist, millele oli kirjatud kirillitsas „Vodka”.

Igale etendust jälginud pealtvaatajale andsid Visu Latvijai! aktivistid küünla, et see õhtul okupatsiooniohvrite mälestuseks süüdataks.

Üritus lõppes umbes kell 13.45, kui korraldajad korjasid kokku laialiloobitud prügi, keerasid kokku oma lindid ja plakatid ning lahkusid sündmuspaigalt. Mõned pensionäridest pealvaatajad jäid toimunu üle elavalt arutlema.