Läti punaveteran püüab Euroopa kohtu otsust taas vaidlustada

 (32)
Läti punaveteran püüab Euroopa kohtu otsust taas vaidlustada
RIANovosti

Lätis elava Nõukogude sõjaveterani Vassili Kononovi advokaat Mihhail Joffe teatas neljapäeval, et taotleb Euroopa inimõiguste kohtu otsuse ülevaatamist. Inimõiguste kohus otsustas teatavasti, et Läti kohtu otsus Kononov üheksa tsiviilisiku tapmises 1944. aastal süüdi mõista oli õiguspärane.

„Inimõiguste kohtu suure kolleegiumi otsuseid üle ei vaadata. Aga kui on tehtud tõsiseid vigu, võib nõuda otsuse üle vaatamist,” ütles Joffe RIA Novosti vahendusel.

Joffe sõnul on ilmnenud uusi tõendeid, mis annavad põhjust kohtuotsus üle vaadata.

„Näiteks langetati Kononovi kohtuasjas otsus vigase tõlke alusel. Täpsemalt tegi kohus otsuse lähtudes sellest, et Kononov tappis sõjavangid, kuigi isegi Läti kohus ei süüdistanud teda selles. Süüdistuses räägiti tsiviilisikute tapmisest,” ütles Joffe.

Advokaadi sõnul tehti kohtuprotsessi ajal mitmeid tehnilisi vigu.

Kohus leidis, et Kononov ja teised partisanid tapsid 27. mail 1944 üheksa Läti tsiviilisikut, keda kahtlustati natsidega koostöö tegemises. Kononov istus aastatel 1998-2000 genotsiidisüüdistustega Läti vanglas.

2008. aastal otsustas Euroopa inimõiguste kohus, et Läti rikkus Kononovi vangistades Euroopa inimõiguste konventsiooni, sest külaelanike tapmine ei olnud teo toimepanemise hetkel Nõukogude ega rahvusvaheliste seaduste järgi kuritegu.

Mai lõpus rahuldas Strasbourg’is asuv inimõiguste kohus Läti apellatsiooni ning muutis 2008. aasta 24. juuli otsuse ümber.