Läti peaminister: on andestamatu, kui selgub, et koroonavaktsiinide valikul toimus mingi lobitöö

 (10)
Läti peaminister: on andestamatu, kui selgub, et koroonavaktsiinide valikul toimus mingi lobitöö
Krišjānis KariņšFoto: Pool, REUTERS

Läti peaminister Krišjānis Kariņš väljendas nõutust selle üle, miks Läti tellis nii vähe Pfizeri/BioNTechi vaktsiini. Kariņši sõnul on see andestamatu, kui selgub, et vaktsiinide valimise protsessi käigus on toimunud mingi lobitöö, teatas ajaleht Latvijas Avīze.

„Lätile oli algselt kättesaadav vaid 97 000 doosi (Pfizeri/BioNTechi vaktsiini – toim) ja mind teeb see väga rahutuks, sest tekivad kahtlused selles, et Läti esindaja keeldus suuremast kogusest vaktsiinist, kuigi keeldumise küsimust me valitsuses ei arutanud. Kui võtta arvesse, et Euroopa Liit leppis alguses kokku 300 miljoni doosi Pfizeri/BioNTechi vaktsiini tarnetes, on 97 000 doosi Läti jaoks tema rahvaarvu suhtes ebaproportsionaalselt väike kogus,” ütles Kariņš, vahendab Läti Delfi.

Kariņš leiab, et see ei ole rahuldav tulemus, mistõttu saades teada, et Euroopa Liit leppis tootjaga kokku veel 300 miljoni doosi tarnimises, helistas ta Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile, et küsida, kas saab täiendava koguse vaktsiini. Reede õhtul otsustas Läti valitsus erakorralisel istungil esitada tellimuse kogu Läti jaoks saada olevale Pfizeri/BioNTechi vaktsiini kogusele ehk kuni 1,4 miljonile doosile.

Seotud lood:

Küsimusele, kas kavatsetakse läbi viia juurdlus, et selgitada välja ja võtta vastutusele inimesed, kes võivad olla süüdi vaktsiini ebakorrektses tellimises, vastas Kariņš, et tal ei ole selle kohta ametlikku informatsiooni, aga teades, et Euroopa Liit leppis kokku 300 miljoni Pfizeri/BioNTechi vaktsiini doosi tarnetes, millest Läti küsis endale vaid umbes 100 000 doosi, tundub talle, et seal ei ole kõik korras.

„Tõenäoliselt võttis keegi vastu otsuse, et seda vaktsiini tuleb küsida vähem, sest seda tuleb säilitada väga madalal temperatuuril, ja lisaks sellele ei ole seda manustada nii lihtne, sest seda tuleb lahjendada füsioloogilise lahusega. Tervishoiuminister püüab välja selgitada, miks selline olukord tekkis,” ütles Kariņš.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!