Läti lapsed said paragrahvi kaela

 (12)
binokkel, laps
Reuters/Scanpix

Läti perekonnaasjade ministeerium andis valitsusele üle seaduseelnõu, mis lubab lastele alates 9. eluaastast kasvatuslikel eesmärkidel määrata sundkaristusi.

Vastavalt praegustele seadustele saab lapsi Lätis võtta vastusele alates 14. eluaastast. Kasvatuslikel eesmärkidel ja haldusõigusrikkumiste puhul sai siiani karistusi rakendada ka alates 11. eluaastast, kirjutab NovoNews.

Uue eelnõu autorid kurdavad, et kuritegevus Lätis jätkab kasvutrende ning nende sooritajad aina noorenevad. Vastusele võtmise ea noorendamisega loodetakse lastes vastutustunnet kasvatada ja ennetada nende sattumist halvale teele.

Lisaks sellele näeb projekt 11-aastastele kurikaeltele ette karistust ühiskondlikke tööde näol, 9-aastastele erinevaid käitumisvormide piiranguid. Nagu näiteks mõningata avalike kohtade külastamise keeld, kohustuslik osavõtt sotsiaalsetest käitumisõppe programmidest, psühholoogide ja muude spetsialistide külastamine.

Mis puudutab laste sundvõõrutamist alkoholismist, narkomaaniast ja toksikomaaniast, siis eelnõu autorid pakuvad, et halduskohus või –komisjon võib ettekirjutuse teha vaid lapse, tema vanema või lastekodu nõusolekul.