Läänemere lähedalt kadus veealune observatoorium kui vits vette: teadlased kahtlustavad, et see võidi varastada

 (90)
Läänemere lähedalt kadus veealune observatoorium kui vits vette: teadlased kahtlustavad, et see võidi varastada
Foto: AP

Veealune laboratoorium kadus möödunud kuul kui vette. Teadlastel pole aimugi, mis vaatlusjaamaga juhtus ja kuhu see võidi toimetada.

Boknis Ecki vaatluskeskus võidi Saksamaa rannikuvetest "sunniviisiliselt välja viia", teatas Kieli ookeaniuuringute keskus GEOMAR Helmholtz.

Ja koos sellega kadusid ka väärtuslikud andmed Läänemere seisukorra kohta.

Andmeedastus veealustest anduritest katkestas ootamatult ühel augustikuu ööl, teatas GEOMAR.

Kui sukeldujad vaatluskeskuse juurde uurima läksid, ei leidnud nad muud kui hakitud kaablid, millega see omal ajal sinna ankurdati.

Üks kahest observatooriumi komponendist paigaldati Saksamaa Eckernförde lahte 2016. aasta detsembris.

Observatoorium, mis paiknes Kieli Eckernförde lahes, koosneb kahest. "kirjutuslaua-suurusest riiulist": üks toimib jõuallikana, olles kaabliga ranniku külge kinnitatud, ja teine ​​sisaldab andureid, mis edastavad andmeid tagasi kaldale.

Mõlemad olid kadunud, kui sukeldujad paika uurima läksid, ütles mere biokeemik Herman Bange. "Seadmed olid kadunud," nentis ta. "Tuukrid ei leidnud neid enam üles."

Vaatluskeskus maksab umbes 300 000 dollarit, kuid selle kogutavad andmed on hindamatud, rõhutas ta. Selle andurid mõõdavad mere soolsust, metaani, hapniku ja süsinikdioksiidi kontsentratsioone ning temperatuuri.